İş dünyasından pakete destek

Olaylar
Siyasette tartışmalara neden olan demokrasi paketine iş dünyasından tam destek var. Patronlar, Doğu ve Güneydoğu ekonomisinde yatırımların hız kazanacağı görüşünde. Aylardır kamuoyunun beklediği demok...
EMOJİLE

Siyasette tartışmalara neden olan demokrasi paketine iş dünyasından tam destek var. Patronlar, Doğu ve Güneydoğu ekonomisinde yatırımların hız kazanacağı görüşünde.

Aylardır kamuoyunun beklediği demokratikleşme paketi açıklandı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve 18 maddeden oluşan pakette; seçim barajından ayrımcılıkla mücadeleye, farklı dil ve lehçelerde propagandadan köy isimlerinin iadesine kadar birçok değişiklik ön görülüyor. Ekonomi ağırlıklı olmasa da paket iş dünyasını da yakından ilgilendiriyor. Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketini yorumlayan işadamları, pakete tam destek verdi.

MÜSİAD: DEMOKRASİ DAHA FAZLA ZENGİNLİK DEMEK

» Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, paketle ilgili, “MÜSİAD olarak her platformda demokratikleşmeye önem verdiğimizin altını çizdik. Ekonomideki hedeflerimize ulaşırken de demokratikleşme sürecinde atılacak her türlü adımın faydalarını göreceğimize inandığımızı söyledik. Ne kadar demokrasi, o kadar zenginlik diye düşünüyoruz” dedi.

İSO: DEMOKRASİMİZİN KALİTESİ YÜKSELECEK

» İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan da, “Türkiye genelinde demokratik hak ve özgürlükleri bireysel temelde daha ileri bir noktaya taşımayı hedefleyen demokratikleşme paketi, ülkemizde demokrasinin kalitesinin yükselmesine önemli katkı yapacak adım olması itibariyle sevindirici bir gelişmedir” diye konuştu.

TESK: SEÇİM SİSTEMİNDEKİ DEĞİŞİKLİK OLUMLU BİR ADIM

» Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise, demokratikleşme paketini olumlu bulduklarını belirterek, “Seçim sistemindeki değişiklik ve baraj sisteminin kaldırılması önemli bir adım” dedi.

İHKİB: İLK KEZ SOMUT ADIM ATILMASINI ÖNEMSİYORUZ

» İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı (İHKİB) Hikmet Tanrıverdi, Başbakan’ın yaptığı açıklamaları Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiğini ifade etti. Uzun yıllardır konuşulan pek çok başlık için ilk kez somut adım atılmasını son derece önemsediklerini dile getiren Tanrıverdi, yeni adımlar da atılacağını ve yasal düzenlemelere ihtiyaç olacağını belirtti.

Boydak: Paket, Doğu ve Güneydoğu’yu kalkındırır

BOYDAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, Demokratikleşme Paketi’nin ülke için olumlu gelişmelerin yaşanmasına vesile olacağını söyledi. Paket kapsamında yapılacak düzenlemelerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini ekonomik anlamda kalkındıracağına inandıklarını ifade eden Boydak, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ekonomik olarak atılan bazı adımlar var. Daha önce bu bölgeler için getirilen teşvikler var. Bu adımların siyasi yönde de önünü açmak yerinde olur. Bu paketin bu noktada doğunun kalkınmasına katkıda bulunacağına inanıyorum. Özellikle köylerin, ilçelerin isimlerinin değiştirilmesine yönelik atılan adımlar güzel” dedi.

TOBB: Demokrasi kültürü yerleşecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, demokratikleşme paketiyle ilgili, “Açıklanan maddeler toplumun talep ettiği ve ihtiyaç duyduğu alanları kapsaması bakımından önemli bir adım olmuştur. Türkiye’de demokrasi kültürünün yerleşmesi ve kurumsallaşmasına destek olacaktır” dedi. Hisarcıklıoğlu, yaptığı açıklamada maddelerin hayata geçirilmesine yönelik bir zaman çizelgesinin açıklanmasının de toplumsal destek açısından önemli olduğunu belirtti.

Çağlayan: Önce demokratik standartlarımız üste çıkacak

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, dış ticaret verilerini değerlendirdiği açıklamasında, demokratikleşme paketine de değindi. Çağlayan, “Başbakanımız tarafından açıklanan demokratikleşme paketi ile önce demokratik standartlarımızı bir üst sınıfa çıkarmak için adım atıyoruz. Ekonomik gelişme de bunu izleyecek” dedi. Bakanlık olarak Türkiye ekonomisi adına tüm olası senaryolara karşı proaktif bir anlayışla çalıştıklarına dikkat çeken Bakan Çağlayan, “Bugün Başbakanımız tarafından açıklanan demokratikleşme paketi ile önce demokratik standartlarımızı bir üst sınıfa çıkarmak için adım atıyoruz. Ekonomik gelişme de bunu izleyecek. Gelişmelere ve sorunlara kısa vadeli bakmamamız gerekiyor. 2023 bizim için sadece sayısal hedeflerden ibaret değil. Biz bir anlayış değişikliğine varmaya çalışıyoruz” dedi.

Güneydoğulu işadamları: Paket kalkınma getirecek

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi’ndeki iş dünyası temsilcileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketini olumlu buldu.

» Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAF) Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Fincan, heyecanla bekledikleri demokratikleşme paketinin bölge adına önemli gelişmeleri içerdiğini belirtti. Paketin, bazı önyargıların kırılmasına katkı sağlayacağına dikkat çeken Fincan, şunları kaydetti: “İşadamlarımız bu paketi heyecanla bekliyordu ve bizi hoşnut etti. Romanların, Alevilerin sahiplenmesi adına getirilen yenilikleri çok önemli bulduk. Paket, insanlarımızın birbirini kucaklamasına vesile olacak.”

» Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özdurak ise paketin demokrasi yolunda atılmış önemli adım olduğunu söyledi. Durak, “Seçim sisteminin tartışılıyor olması, partilere destek verilecek olması önemli bir adım. Partiler kendilerini daha rahat anlatma fırsatı bulacak” diye konuştu.

» Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) Başkanı İlker Hasırcı da paketin Türkiye için dönüm noktası olduğunu söyledi. Türkiye’nin büyük bir şans yakaladığını anlatan Hasırcı, demokratik yapıyı kısıtlayan, insan hak ve hürriyetlerini daraltan anlayıştan kurtulma yolunda önemli adımlar attığını belirtti.

» Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ahmet Sayar, “Demokratikleşme paketi içerisinde, seçim barajının aşağı indirilmesinin tartışmaya açılması, partilerin hazine yardımı alabilmesi için oy oranının yüzde 7’den yüzde 3’e çekilmesi ve İlk okullarda Andın kaldırılması, yerleşim yerlerinin eski isimleri ile tekrardan adlandırılması olumlu karşılanan maddeler. Ancak, Paketten özellikle barış sürecinin ruhuna uygun gerçekleşmesi gereken, siyasi tutsakların serbest bırakılmasına yönelik herhangi bir düzenlemenin olmaması ciddi bir eksiklik” dedi.

Rota Haber