‘İkametleri Edirne’de olmayacak’

Olaylar
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Avrupa’ya gitmek için Edirne’ye gelen sığınmacıların, Kurban Bayramı’na kadar başka illerde ikamet etmesinin sağlanacağını söyledi. Vali Şahin, Göç İd...
EMOJİLE

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Avrupa’ya gitmek için Edirne’ye gelen sığınmacıların, Kurban Bayramı’na kadar başka illerde ikamet etmesinin sağlanacağını söyledi.

Vali Şahin, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Suriyeli sığınmacıların temsilcileri ile Sarayiçi mevkisindeki bir çay bahçesinde bir araya geldi.

Şahin, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’den ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen yaklaşık 3 bin sığınmacının neredeyse 10 gündür Edirne’de olduğunu belirtti.

Sığınmacıların büyük bir bölümünün geri gönderildiğini ifade eden Şahin, ‘Tam rakamları elde edemedik şu anda bin, bin 500 kişi bizim bünyemizde bulunuyor. Başlangıçta otobanı 30 saat kadar kapattılar. İkna ederek Er Meydanı’na kadar getirdik. Gündüzleri gayet iyi ama yaşam koşulları açısından, geceleri soğuk olması nedeniyle onlar için biz de üzülüyoruz’ diye konuştu.

Şahin, sığınmacıların tüm ihtiyaçlarının giderildiğini aktardı. Sığınmacılara, yağlı güreşlerin yapıldığı stadyuma girmelerini teklif ettiklerini ancak onların bunu kabul etmediğini aktaran Şahin, şöyle devam etti:

‘Dışarıda ağaçların altında bekleyişlerini sürdürüyorlar. Buradan giden bir heyetle saygıdeğer Başbakanımız görüşme yaptılar. Orada neler konuşulduğunu, video vasıtasıyla 20 metrekarelik bir ekrandan sığınmacılara izlettik. Buna rağmen ‘Biz Yunanistan’a geçeceğiz’ fikri hala hakim düzeyde. Göç İdaresi Genel Müdürü ile kendilerine her şeyi anlattık. Tabii ki bu süreçten kendilerinin de memnun olmadığını biliyoruz ama hepsinin hedefi ‘Biz öleceğiz, Yunanistan’a geçeceğiz’, tek düşünce bu. Birinci düşünce Edirne’ye varmak. İkincisi Yunanistan sınırından oraya girmek.’

‘İkametleri Edirne’de olmayacak’

Vali Şahin, ülkelerin kaide ve kuralları ile devletlerarası hukuku anımsatarak, talep edilmedikçe sığınmacıları Avrupa ülkelerine göndermelerinin söz konusu olamayacağını söyledi.

Sığınmacıların bugün akşama kadar en geç yarın Edirne’den ayrılmaları konusunda mutabakata varıldığını, durumun onlara da anlatılacağını aktaran Şahin, şöyle devam etti:

‘Biraz sonra kayıtlarını alacağız. Adını, soyadını, kimlik bilgilerini, geldikleri yeri kaydedeceğiz. Bunları bu akşam veya yarın mutlaka buradan kamplara değil, Türkiye’de istedikleri illere göndereceğiz. Kaldı ki bunlar içinde Türkiye’ye kaçak suretle geçenler de var. Sanıyorum bayağı büyük bir kitle var. Biz bu Suriyelilere gerektiğinde otel, ev bulacağız ve burada ikametlerini sağlayacağız ama bu ikametleri kesinlikle Edirne’de olmayacak. Kendilerini İstanbul ya da istedikleri diğer şehirlerde ikametlerini sağlayacağız ama sınıra yakın Edirne ve Kırklareli illerinde olmayacak.’

Şahin, Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros’un, kaydı yapılanların isimlerini Birleşmiş Milletler (BM) Komiserliği’ne ileteceğini ve davet geldiğinde ilk olarak bu isimlerin çağrılacağını sığınmacılara ilettiğini söyledi.