I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi

Olaylar
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), İstanbul Üniversitesi ve Türkiye Çocuk Vakfı’nın destekleriyle ilk kez düzenlenecek kongre 25-27 Şubat tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’...
EMOJİLE

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), İstanbul Üniversitesi ve Türkiye Çocuk Vakfı’nın destekleriyle ilk kez düzenlenecek kongre 25-27 Şubat tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Türkiye’nin bütün bölgelerinden 136 çocuk kongrede 17 farklı konuda bildiri, poster ve proje sunacak. Kongreye çocukların yanı sıra 96 başlıkta sunum yapacak 165 uzman ve akademisyen de katkıda bulunacak.

Kongreye 118 Çocuk Delege 82 bildiri, 4 proje, 30 poster sunumuyla, 113 yetişkin delege ise 87 bildiri, 7 proje, 6 poster sunumuyla katılıyor. Kongre’de 81 ilin çocuk hakları komite başkanları, demokrasi ve öğrenci meclisi başkanları, çocuk meclisleri temsilcileri, çocukların kurduğu derneklerin temsilcileri görev yapacak. 56 sivil toplum kuruluşu, 81 ilin yerel yönetim temsilcileri, 108 üniversitenin temsilcileri, 81 ilin valilik temsilcileri, 26 özerk ve hükümet kuruluşu temsilcileri, seçime katılacak 22 siyasi partinin gözlemci temsilcileri de Kongre’de buluşacak.

Çocuk Hakları Kongresi’nde çocuklarla ilgili kanun ve uygulamaların çocuk haklarıyla nasıl uyumlu duruma getirileceği konuşulacak. Yarın başlayacak kongreye TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in de katılacak.

I. Türkiye Çocuk Hakları Stratejisi ( 2012-2016 )

I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi’nde 2012-2016 yıllarını kapsayacak I. Türkiye Çocuk Hakları Stratejisi birinci taslağı 3 gün boyunca çocuk ve yetişkin delegelerce müzakere edilerek sonuçlandırılacak.

I. Türkiye Çocuk Hakları Stratejisi (2012-2016) belgesinde, çocuğun yararını bütün yararlardan üstün tutarak; çocuklarla birlikte ailenin, toplumun ve devletin etkin katılımına dayalı, çocuk hakları kültürü temelinde bir çocukluğun yaşandığı Türkiye hayali öngörülüyor. Çocuk delegeler Kongre’nin üçüncü günü I. Türkiye Çocuk Hakları Stratejisi’ni Başbakan Erdoğan’a sunacaklar.

Kongrede ayrıca Bir Dakika Bir Dünya Çocuk Hakları Dizisi’ne yer verilecek. Çocuk Vakfı, Çocuk Hakları Okulu, TRT Çocuk ve l.Türkiye Çocuk Hakları Kongresi işbirliğinde çocuklar tarafından çekimleri yapılan Bir Dakika Bir Dünya adlı 25 bölümlük çocuk hakları programı Kongre’de izlenebilecek. Bir Dakika Bir Dünya Dizisi Kongre’de bir program çerçevesinde yayınlanarak diziyi çeken çocuklarla atölye çalışması gerçekleşecek.

Kongre’de, I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi çerçevesinde 2010 yılında düzenlenen  1. Hakları Çalınmış Çocuklar Kısa Film Yarışması’na gönderilen filmlerden 4’ünün sunumu gerçekleşecek.

Kongre nedeniyle çocuk hakları kültürü bağlamında 20 kitap yayımlanmış durumda. Yine Kongre’ de  BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 40 maddesinin 40 çizer tarafından resimlendiği Her Çocuk Haklarıyla Doğar!.. Resimli Çocuk Hakları Kültürü Sergisi ve Güzel Bir Dünyada Yaşama Hakkım Var!..  Hakları Çalınmış Çocuklar Fotoğraf Sergisi başlıklarıyla iki sergi açılacak. Sergi aynı zamanda Türkiye’de ilk kez çocuk hakları temalı yayımlanan albüm özelliğini de taşıyor.

Türkiye’nin ilk çocuk hakları Kongresi’ni izlemek isteyen çocuk ve yetişkinler ücretsiz olarak kongreye katılabilecekler.