Hiçbir üniversiteli açıkta kalmayacak

Olaylar
Barınma kaygısı yaşayan yeni üniversitelilere YURTKUR’dan sevindirici haber geldi. YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, başvurularda hiçbir öğrencinin mağdur edilmeyeceği bir sistem oluşturdukla...
EMOJİLE

Barınma kaygısı yaşayan yeni üniversitelilere YURTKUR’dan sevindirici haber geldi. YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, başvurularda hiçbir öğrencinin mağdur edilmeyeceği bir sistem oluşturduklarını söyledi. Albayrak, terminallerde karşıladıkları öğrencilere otel standardında hizmet sunduklarını kaydetti

Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR), barınma kaygısı yaşayan yeni üniversitelilerin yüreğine su serpti. YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak, üniversite kazanan hiçbir öğrenciyi mağdur etmeyecek bir sistem oluşturdukları müjdesini verdi. Kız öğrencilere pozitif ayrımcılık yaptıklarını da belirten Albayrak, ‘Başbakanımızın 2005’te verdiği ‘Yurtlara girişte kız öğrencilere öncelik verin’ talimatını yerine getirdik. Yurtlarımızda yüzde 60 kız, yüzde 40 erkek olarak hizmet veriyoruz. Özellikle kız öğrencilerin bir şehirden başka bir şehre giderken daha çok zorlandıkları için öncelikle devlet yurtlarını tercih ediyorlar. Son zamanlarda çok kız yurdu açtık’ dedi.

KARYOLADAN OTEL KONFORUNA

Yeni eğitim- öğretim yılı öncesi yurtlardaki son durumu Yeni Şafak ‘a değerlendiren Genel müdür Albayrak, ‘YURTKUR, 9 yıldır yeni projeler üzerinde çalışıyor. İlk etapta karyola yapmıştık. Daha sonra bazalı yatak yapıldı. Bazalı yatak devam edecek ama hızlı bir şekilde daha modern yurtları yapmaya çalışıyoruz. 24 saat sıcak su, buzdolabı, televizyon olan… 1 milyon 173 bin 452 öğrenci burs ve öğrenim kredisi alıyor. Bu da YURTKUR’un gençlere verdiği destektir. Bundan modern bir şey düşünemezsiniz’ şeklinde konuştu.

KAYIT SORUNU YAŞANMAYACAK

Asil ve yedek olarak yurda girmeye hak kazanan öğrencilerin kayıt tarihleri hakkında da bilgi veren Albayrak, ‘Hiçbir çocuğumuzu mağdur etmeyecek bir sistem oluşturduk. 3-14 Eylül tarihleri arasında, yedek listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilerin kesin kayıtları 17 Eylül’den itibaren başlayacak. Bundan sonraki her pazartesi günü ilan edilecek yedek listedeki öğrencilere 5’er gün kayıt süresi tanınacak’ dedi.

YATAK SAYISI 100 BİN ARTTI

YURTKUR, son 9 yılda yatak sayısını 188 bin 187’den, 286 bin 477’ye çıkardı. 2003’ten sonra toplam 107 bin 904 yatak kapasiteli 256 yurdu hizmete sokan kurum, fiziki şartları uygun olan eski yurtlarda ranzadan karyola sistemine dönüşüm sağladı. Yurtlarda ahşap mobilya, çalışma masası, buzdolabı gibi imkanlarla otel standardında 1 ve 3 kişilik odalar hizmete sunuldu.

Terminalde ‘Danışma Masası’ karşılıyor

2009’da 22 ilde başlatılan ‘YURTKUR Danışma Masaları’ uygulaması 81 ile yayıldı. YURTKUR Tanıtım Günleri kapsamında kurum çalışanlarından seçilen rehberler Danışma Masaları uygulamasıyla memleketinden başka bir ilde okumaya gelen gençlere geldikleri şehir, barınacakları yurt, burs/kredi hizmetleri ile ilgili izlenecek yol, imkanlar, hizmetler ve ulaşım gibi konularda bilgi veriyor. 3-14 Eylül tarihleri arasında haftanın her günü rehberler öğrencilere bilgi vermek için otobüs terminallerinde bekliyor.

Yeni Şafak