First Lady’ler Bayrampaşa’da buluştu

Olaylar
Bayrampaşa Belediyesi Hayırevi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle İstanbul’un ‘First Lady’lerinin’ katılımıyla, ihtiyaç sahibi kadınlar yararına düzenlediği kermesin açı...
EMOJİLE

Bayrampaşa Belediyesi Hayırevi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle İstanbul’un ‘First Lady’lerinin’ katılımıyla, ihtiyaç sahibi kadınlar yararına düzenlediği kermesin açılışını yaptı.

Hayırevi tarafından düzenlenen kermese İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun eşi Gülser Babuşcu, Bayrampaşa Kaymakamı Hasan Gözen’in eşi Şükran Gözen ve AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Zengin Topal katıldı.

Bayrampaşa Belediyesi önündeki Atatürk Parkı’nda yer alan kermesin açılış konuşmasında konuşan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, sadece yılda 1 gün yerine, kadınlarımızı yılın 365 günü kutlamamız gerektiğini söyleyerek “Kadınlarımız bu ülkenin her şeyi… Bu gün dolayısıyla ereklerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Beyefendiler lütfen eşlerinize hakaret etmeyiniz, eşlerinize bağırmayınız, onları hoş tutunuz ve seviniz.” şeklinde konuştu.

Kadına yönelik şiddete de değinen Aydıner, bütün arzusunun kadınların dövülmemesi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kadınlar günü münasebetiyle bu kermeste eşleri tarafından dövülen, evden uzaklaştırılan, fakir ve fukara kadınlara maddi manevi destek yapmak üzere bu kermesi biz açtık. İnşallah kermeste toplanan bütün geliri bu ailelere vereceğiz.”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu, bu projenin çok anlamlı olduğuna değinerek, hayatta mücadele etmek isteyen kadınlarımızın yanında olmanın önemli olduğunu vurguladı.

Kermesin açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş, her zaman kadınlarımızın yanında olmaya çalıştıklarını belirterek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin şunları söyledi: “Bizler kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durmaları için gerekli desteği veriyoruz. Onlar da bu mücadeleden vazgeçmesinler. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz kermes de çok güzel bir amaca hizmet ediyor. Biz de inşallah alışverişlerimizle onlara destek olacağız. Önemli olan onlara yanlarında olduğumuzu hissettirebilmek.”

Belediye Başkanı Atila Aydıner’in eşi Bayrampaşa Belediyesi Hayırevi Koordinasyon Merkezi Başkanı Melahat Aydıner, daha fazla ihtiyaç sahibine yardım edebilmek için BATİAD’la birlikte bu kermesi düzenlediklerini söyledi.  Herkesi kermese katılmaya davet eden Melahat Aydıner, “Düzenlediğimiz kermes ile buradan elde edeceğimiz gelirin tamamını Bayrampaşa’daki ihtiyaç sahiplerine aktaracağız. Amacımız, ihtiyaç sahibi ailelere ve kimsesiz kadınlara bir nebze olsun destek olmak. Ben kadınların hiçbir şekilde göz yaşı aksın istemiyorum. Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm kadınlarımıza sağlıklı, mutlu, huzurlu ve uzun yıllar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bir hafta açık kalacak kermeste, tekstil ve el emeği göz nuru ürünler sergilenecek. Ayrıca ev yapımı birbirinden farklı yöresel yiyecekler, tatlı, pasta ve börek çeşitleri uygun fiyatlarla vatandaşların beğenisine sunulacak. Kermesten yaklaşık 100 bin TL gelir hedefleniyor. Elde edilen gelir başta kadınlar olmak üzere, Bayrampaşa’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlar için harcanacak.

BİN KADINA BİN İŞ

Öte yandan Bayrampaşa Belediyesi, Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İş Adamları Derneği (BATİAD) ve Nişantaşı Üniversitesi ortaklığı ile iş sahibi olmak isteyen 1000 ev hanımına iş garantili, dokuma, boyama, desen ve overlok eğitimi verilecek.

Kadınlara balık tutmayı öğretecekleri bu projeyle 1,5 aylık kurs sonucunda 20 kişiye iş vereceklerini ifade eden Başkan Aydıner, “Biz bu proje sonunda bin kadınımızı işe koyuncaya kadar bu projeyi iş adamlarımız ve sanayicilerimizle birlikte sürdüreceğiz. Bizim kapımız meslek edinmek isteyen tüm hanımefendi ve beyefendilerimize kapımız açık.” şeklinde konuştu.

On5yirmi5