FETÖ/PDY firarisinden ‘siyasi sığınmacı’ oyunu

Olaylar
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) finans ayağına yönelik ‘himmet’ operasyonunda gözaltına alındıktan sonra adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Ab...
EMOJİLE

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) finans ayağına yönelik ‘himmet’ operasyonunda gözaltına alındıktan sonra adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Abdullah Büyük, iptal edilen pasaportuyla Bulgaristan’a kaçtı. Bulgaristan’da pasaportu geçersiz olduğu için tutuklanan Büyük’ün, Türkiye’nin ‘sınır dışı ve iade edilmesi talebi’ne rağmen, avukatları yardımıyla yerel mahkemece ‘siyasi suçlu’ kabul edildiği ve iadesinin reddedildiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla mali polislerin düzenlediği FETÖ/PDY’ye yönelik ‘himmet’ operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 9 şüpheliden Abdullah Büyük, savcılıkça tutuklanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine gönderildi.

Mahkemenin adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar verdiği, FETÖ/PDY’nin ‘para kasası’ olduğu öne sürülen Büyük’ün yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.

Şüpheli iş adamı Abdullah Büyük, hakkında tutuklama kararı çıkacağını öğrenince Kapıkule Sınır Kapısı’ndan, Türkiye’nin iptal ettiği pasaportuyla otobüs yolculuğu yaparak Bulgaristan’a kaçtı.

Pasaportu geçersiz olduğu için tutuklandı

Büyük, Bulgaristan’daki polis kontrolünde ‘geçersiz pasaportla ülkeye giriş yapmak’tan cezaevine konuldu.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, şüpheli hakkında terör suçundan tutuklama kararı olduğunu, bu nedenle ‘sınır dışı ve iade edilmesi’ yönündeki talebini Bulgar yetkililere iletti.

Türkiye’den çok sayıda avukatın Büyük’ün davasına müdahil olmak için Bulgaristan’a gittiği, mahkemede, müvekkillerinin Türkiye’deki tutuklama kararının siyasi olduğunu, siyasi operasyon nedeniyle Büyük’ün Bulgaristan’a ‘sığınmacı’ olarak geldiğini, ‘sınır dışı’ edilmesi halinde mağdur olacağını savundukları öğrenildi.

Soruşturma başlatıldı

Bunun üzerine Sofya Şehir Mahkemesinin, Türkiye’den giden avukatların savunmaları doğrultusunda şüphelinin, Türkiye’ye iadesi ve sınır dışı edilmesi talebini reddederek, Büyük’ü serbest bıraktığı belirtildi.

Sofya Savcılığı, kararı bir üst mahkemeye temyize götürdü ancak bu mahkeme de önceki karar doğrultusunda şüphelinin ‘iade edilmemesi talebini’ haklı buldu.

Abdullah Büyük’ün iptal edilen pasaportuyla yurt dışına kaçması ve kendisine geçerli pasaport verilmesi için çalışma yapılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.