Fazıl Say’a Tokat Gibi Cevap!

Olaylar
Şehir tiyatrolarının yönetmeliğinde yapılan değişiklikle “muhafazakarlık ve sanat” gündeme geldi. Günlerdir ekranlarda, köşelerde “muhafazakar sanat olur mu, muhafazakar sanatçı olur...
EMOJİLE

Şehir tiyatrolarının yönetmeliğinde yapılan değişiklikle “muhafazakarlık ve sanat” gündeme geldi. Günlerdir ekranlarda, köşelerde “muhafazakar sanat olur mu, muhafazakar sanatçı olur mu?” tartışmalarını izliyoruz. Dün akşam da bu tartışmalardan birini Habertürk’te Esra Elönü ve Bedri Baykam’ın da katıldığı bir programda izledik. Program bir yandan muhafazakar sanatı tartışıyor bir yandan da Fazıl Say için #gitsinmikalsinmi hashtag’i ile Twitter’dan anket düzenliyordu. İşte bizim hikayemiz bundan sonra başlıyor…

Fazıl Say, oturmuş Twitter başına program ve konukları hakkında twitler atarken Esra Elönü hakkında attığı twit birden Twitter’ı karıştırdı. Say’ın “Bu Esra Elonu guzel kadin. Mini etek filan giyse Star olur” twiti üzerine bir çok insan tepki gösterdi. Twit-ül Havadis olarak Esra Elönü’ye hakkında yapılan bu yorumu sordum. Konu tam da sanatken “Esra Elönü muhafazakar mı, sanatçı mı ne işi var o programda?” şeklinde gelen eleştirileri de yönelttim. Twitter için sperm bankası benzetmesi yapan Elönü, Fazıl Say için de “yakışıklıymış adam olsaymış star olabilirmiş” dedi. Ve bakın daha daha neler dedi…

SARIŞIN MAŞALARLA SERGİ GEZEMEDİK!

Önce muhafazakarlık ve sanatın tartışıldığı bir programa katılman üzerine gelen eleştirileri sorayım: Esra Elönü sanattan ne anlar, niye gitti o programa?

Öyle ya Esra Elönü sanattan ne anlar şöyle başımızda sarışın maşalarla sergi sergi gezemedik , şöyle ağzımızda pipo başımızda şapka gırtlağımızın bez pastili şallardan takıp mahalle snopluğuna soyunamadık vah vah tüh tüh.

Sol ideolojiye göre Müslümanlar sanattan anlamıyor. Michelangelo’yu lezzet ustası olarak biliyor, Degas’ı porselen fabrikasının son ütücüsü olarak tanıyor, Picasso da evimizin marangozu! Nefertiti de Mısır’da çikletlere ilham veren etnik karikatür…

Tankut Öktem’in Marmaris’deki balıkçı heykelini can simidine sarılı acemi Talibanlar yıktı! Aman Tanrım! Türkiye’de kaç kişi İnsanlık Anıtı’nın yaratıcısı Mehmet Aksoy’u tanıyordu? Bugün,“sanat bizden sorulur” diyen tekel plastik sanatın sol memurları bile bu soruya cevap veremez. İdeolojiler arasında ezik pinpona dönen sanatın çağdaş dinozorlarının bile Mehmet Aksoy’dan haberi yoktu.

OPERADA BAŞÖRTÜLÜ GÖRÜNCE KAÇIYORLAR!

Operada balede bir başörtülü gördüğünde kuyruğunu arya basmış cumhuriyet şefleri gibi kaçışan çok modern adamların sanatçı olduğuna beni kim inandırabilir?

İki yıl önce, “Muhsin Ertuğrul sahnesi yıkılacak yerine cami yapılacak” diyen bir grup zurna işçisi Muhsin Ertuğrul Camisinde mi namaz kılıyormuş, sorun bakalım.

Sanatı misket avuçlayan haşarı çocuklar gibi kucaklayıp köşe bucak kaçacaksın sonra da Müslümanlar tezhiple hatla eğlensin diyerek layığınız budur serenatları döşeyip mentollü burjuva tabakasından süzüleceksin!

28 Şubat sürecinde insanların evleri heykel yok diye fişlenecek kapıları damgalanacak sen de şark palyaçoları deyip sanat evrenseldir mangalını yakacaksın! Yok öyle . Kimseye sanatı ne kadar bildiğmi ıspatlamak zorunda değilim. Sanatı Çaykovski adına Schönberg’i yasaklayan Stalin zihniyeli statükocu çağdaşlardan daha fazla bildiğime eminim. Bu da bana yeter.

 FAZIL SAY YAKIŞIKLIYMIŞ AMA ADAM OLSAYMIŞ!

Fazıl Sayı’n “Bu Esra Elönü de güzel kadın. Mini etek filan giyse Star olur” twitine ne diyorsun?

Fazıl Saymaktansa koyun sayar uykuya dalarım dedirtecek cinsten bir twit atmış asıl arabesk yavşaklığı budur. Bu saatten sonra ağzıyla tuş tutsa kallavi bir yobaz olmadığı gerçeğine beni inandıramaz. Fazıl Say da yakışıklıymış adam olsaymış star olabilirmiş.

Bu ülkede fistanlı müziğin üzerine piyanoyla kim jilet atıyorsa ona bağlanacaksın. Bu ülkede başını kim piyanoya geçirip çıkan sese kulağımızla uşaklık etmemizi istiyor ve uşak olmayanı yavşaklıkla suçluyorsa ona bağlanacaksın!

MÜZİĞİNE ÜNİFORMA GİYDİRİYOR!

Bu ülkede piyanosuyla Beethoven okşarken Mozart’a şalvar giydirip tavuk peşinden sonat attıran söylemleri çağdaşlık adına kim yutturmaya çalışıyorsa ona bağlanacaksın! Piyano üzerinde ellerinizin gevezeliğine katlanıp çıkardığınız sesleri müzik adına loş bir nağme olarak sayabiliriz, fakat müziğinize üniforma giydirip halk seçici kafa koparıcı sözler sarf ederek aşağılayıcı aksanla yanlış notaya bastığınızı söylemek için müzik dehası olmaya gerek yok sanırım!

İşin komiği ağzınızla tuş tutsanız geri alamayacağınız sözler vardır. Bunları sarf etmekteki çabanızı sanatınızın neresine enstrüman eylerseniz eyleyin ortaya tek bir şey çıkacaktır, o da sanat adına saçmalamanın mübah olmadığı gerçeği! Hissettiğim bu galiba.

TWİTTER SPERM BANKASI GİBİ

Peki seni neden Twitter’da göremiyoruz?

Orası sperm bankası gibi fast food fitne, hakaret riya doğurganlarının mecrası. Salyalı klavye kullanıcılarının tatmin şubesi. Niye olayım?

Resmi adres almak zorunda kaldım orası ayrı fake hesapları engellemek için sevgili dostum Said Ercan böyle bir çözüm düşündü. Herkes çekildikten sonra girmeyi düşünürüm belki.

İnternethaber