Evrimciler, Sempozyum Bastı

Olaylar
Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi’nde öğrenci kulüpleri tarafından ‘Bilim, Türler Arası Evrimi Neden Kabul Etmiyor?’ adlı sempozyum düzenlendi. Ancak yoğun öğrenci katılımıy...
EMOJİLE

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi’nde öğrenci kulüpleri tarafından ‘Bilim, Türler Arası Evrimi Neden Kabul Etmiyor?’ adlı sempozyum düzenlendi.
Ancak yoğun öğrenci katılımıyla gerçekleştirilen sempozyum, evrim teorisini savunan bir grup tarafından basıldı. Saldırgan gruba polis müdahale etti. Sempozyumun açılışında konuşan Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu, gruba tepki gösterdi. Ağaoğlu, "Bu yapılanlar, bilimsel özgürlüğün hangi tarafı ile uyuşuyor? Neden bir teorinin tartışılmasından rahatsız oluyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Adem Tatlı ise söz konusu toplantının kendi alanında bir ilk olduğuna dikkat çekti. Tatlı, "Birkaç öğretim elemanı (bu sempozyum yapılmasın) diyerek imza toplamış. Dünyanın hangi yerinde bilimsel bir toplantı için oy kullanılıyor? Bu sempozyumu gerçekleştiren genç arkadaşlardan ricam, konuşmaları bir kitap haline getirip o akademisyenlere versinler. " diye konuştu.

Gazi Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim elemanı Prof. Dr. Turan Güven ise, "Tartışılmayan, yanlışlanma zemini olmayan bir teori insanın insanlığa bir dogmasıdır. Gözüne filtre takmış, sadece o gözle bakıyorlar. Birçok soruya cevap veremeyen bir teori bilimsel gerçeklikten uzaktır." şeklinde konuştu. 9 Eylül Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Profesörü İrfan Yılmaz da, "Bilimsel dayanaktan yoksun olan bu teori, onlar için bir inanç, bir din haline gelmiş durumda. Bu teoriyi, kendi ideolojileri doğrultusunda çok ustaca yorumlamışlardır. Ancak bunların bir gerçeklik bir de yalan, abartı tarafı var." ifadelerini kullandı.

Zaman