Erdoğan’dan ‘General’ Yorumu

Olaylar
Erdoğan, Balyoz davası sanığı üç generalin açığa alınmasının yasal çerçevede olduğunu belirterek “Üst düzey memur atama yetkisi olanlar onları alma yetkisine de sahiptir” dedi. 2010 Ağusto...
EMOJİLE

Erdoğan, Balyoz davası sanığı üç generalin açığa alınmasının yasal çerçevede olduğunu belirterek “Üst düzey memur atama yetkisi olanlar onları alma yetkisine de sahiptir” dedi.

2010 Ağustosu’nda sivillerin ağırlığını koymasıyla tarihe geçen Yüksek Askeri Şura toplantısının son tartışmalı konusunda da sivillerin dediği oldu. star’ın duyurduğu Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu’nun İçişleri Bakanı tarafından açığa alınmasının ardından, Milli Savunma Bakanı’nın da Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nu açığa aldığı ortaya çıktı.

HERŞEY YASALARA UYGUN

Başbakan , Jandarma Tümg. Helvacıoğlu’nun İçişleri Bakanı tarafından açığa alınmasına ilişkin olarak, ‘’Sayın Atalay’ın açığa alma işlemini aynı şekilde Milli Savunma Bakanımız da uygulayacaktır ve belki de şu ana kadar uygulamış olması lazım’’ dedi. Lübnan ziaretinden önce Esenboğa Havaalanı’nda soruları yanıtlayan Erdoğan, ‘’Her şey yasa çerçevesi içerisinde. Bakanlarımıza verilen yetkiler vardır, Bakanlar Kurulu’na verilen yetkiler vardır ya da üçlü kararname ile atanmışsa üçlü kararname ile görevden alınmalar vardır. Nasıl ki herhangi bir üst düzeyde memuru görevden alma yetkisine, onları oraya atayanlar sahipse, burada da aynı şeyler geçerlidir. Kaldı ki burada çok daha farklı, tabii İç Hizmet Kanunu’na göre bazı yetkiler vardır. Bu yetkiler çerçevesi içerisinde gerek İçişleri Bakanımız gerekse Milli Savunma Bakanımız yetkilerini kullanmışlardır’’ diye konuştu.

ATALAY: YETKİMİ KULLANDIM

İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise, “Kanunun verdiği yetkileri kullanarak açığa aldım. Herkes kendi değerlendirmesinde bulunabilir, ben yetkimi kullandım” dedi. • CEVHERİ GÜVEN ANKARA

Tuğg. Abdullah Gavremoğlu

Balyoz sanıklarından olan Gavremoğlu’nun adı Suga Eylem Planı’nda, Yunanistan’la çıkartılacak çatışmadaki koordinatör olarak geçiyor. Ergenekon iddianamesindeki bir belgede isminin karşısında “GATA’dan başka yerde muayene olmasın” şeklinde not var. Ergenekon’un TUBİTAK’taki proje, bağlantısı ve irtibatlarını takip ettiği iddiası da var.

Tümg. Gürbüz Kaya

17 askerin öldürüldüğü Aktütün baskını onun döneminde gerçekleşti. 2009’da Çukurca’da yedi askerin şehit olduğu TSK mayınının, PKK’ya ait olduğunu söyleyerek kamuoyunu yanılttı. Sorumluluğundaki Gediktepe Karakolu’na yapılan baskında 11 asker hayatını kaybetti. Baskın haberinin istihbaratının önceden bildirildiği, Heronların görüntülediği PKK’lılar için de “çoban zannettik” diye açıklama yaptı.

Tümg. Halil Helvacıoğlu

Fişçi general olarak da nitelenen Tümgeneral Helvacıoğlu, Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı ve diğer kabine üyelerini, bunların yanı sıra iş dünyasını ve cemaatinin kalabalığına göre camileri de fişlemişti. Helvacıoğlu konuyla ilgili Batı Çalışma Grubu’na sunulan andıça da imza atmıştı.

YÜRÜTMENİN İPTALİ İÇİN AYİM’E BAŞVURDULAR

Balyoz Soruşturması kapsamında isimleri geçen ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu açığa alınmalarına ilişkin işlemlerin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dün AYİM’e başvurdu. AYİM, generallerin istemiyle ilgili düşünce belirtilmesi için dosyayı Askeri Savcılığa gönderdi. Askeri yetkililer ise ‘’Açığa alma işlemi Sayın bakanların takdiridir, generaller de itiraz haklarını kullanarak AYİM’e başvurmuştur’’ dedi.

AK PARTİ

GNL. BŞK. YRD. HÜSEYİN ÇELİK

Hukuk ve anayasa varken teamüllerle iş yapılmaz

“Üç generalin görevden alınmasının, hukuka ve demokrasiye aykırı değildir. Bir memlekette anayasa ve kanunlar varken, demokrasinin evrensel ilkeleri ve normları varken, kimse teamüllerle falan iş yapamaz. Sivil memur için sivil kamu çalışanları için yapılan neyse, hukukun işletilmesi açısından bir farklılık görmüyorum. Bunları eleştirmek CHP’nin klasik zihniyetidir.”

CHP

GRUP BAŞKANVEKİLİ KEMAL ANADOL

Bu yapılan sivil darbedir diğer 22 general nerede

“Yapılan İntikam. Bu da sivil darbedir. Üç general hak aradıkları için açığa alındıları. Aklınız Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına kadar neredeydi? Eğer, Balyoz davasında sanık olmak görevden almayı gerektiriyorsa şu anda görev başında 22 tane general var. Onlar niye görevlerine devam ederken bunlar açığa alınıyor?”

MHP

GRUP BAŞKANVEKİLİ OKTAY VURAL

Hükümet açığa almada hukuki yetkisini kullandı

“Üç generalin açığa alınması hukuktan kaynaklanan bir yetkinin kullanılmasıdır. Sayın Bakan Balyoz davası, YAŞ kararları öncesi ve Yüksek İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı öncesinde bu yetkiyi kullanmamıştır, neden şimdi kullanmıştır? Hükümetin benzer adımı yolsuzluk suçlamaları yapılan üst düzey sivil bürokratlar için de yapmasını bekliyoruz.”

BDP

GRUP BAŞKANVEKİLİ AYLA AKAT ATA

Türkiye’de bir ilk kararlı adımlar atmak gerekiyor

“Türkiye’de bir ilk olması açısından şaşılacak bir durum. Türkiye’de demokratikleşme, askeri vesayetin kaldırılması birçok kesim açısından beklenti oldu. Gördüğümüz odur ki; Türkiye bir an önce demokratikleşmeyi getirecek çok daha kararlı adımları atabilsin. Darbeler tarihi olan ülke için demokrasiye geçiş sürecinin sancılarını yaşıyoruz.”

‘Yeni Türkiye’nin kodları için bunlar normal olaylar

DP Eski Genel Başkan Süleyman Soylu: Yeni Türkiye’nin kodlarını algılayanlar bu tip olayları normal karşılar. Ancak hala eski Türkiye’nin kodları ile Türkiye’yi çözümlemeye çalışanlar için içinden çıkılmaz ve kaotik bir durumdur. Milli irade konusunda TBMM kanalıyla halkın temsilini sağlayanlar adına yapılan işlem, bir sorumluluğun gereğidir.

Emekli Başsavcı Reşat Petek: Hukuken yapılması gereken ama gecikmiş bir işlemdir. Şimdi gözler aynı durumdaki diğer subaylarda.

Emekli Yargıtay Savcısı Ahmet Gündel: Gecikmiş doğru bir karar. Hukuk devletinin gereği yerine getirilmiştir.

Emekli Askeri Hakim Faik Tarımcıoğlu: 926 sayılı TSK Personel Kanunu’nun açığa almayı düzenleyen 65. maddesinin çok açık. Bu YAŞ’tan önce de vardı. Keşke o zamahn hukuk uygulansaydı.

Star