Erdoğan: Kadın toplumun temelidir

Olaylar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te Kadınlar Günü programında konuşuyor. Başbakanın konuşmasından satırbaşları: Kadın toplumun ve ailenin temelidir. Cennet anaların ayağı altındadır diyen bir...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te Kadınlar Günü programında konuşuyor.

Başbakanın konuşmasından satırbaşları:

Kadın toplumun ve ailenin temelidir. Cennet anaların ayağı altındadır diyen bir medeniyetin mensubuyuz. Cennet babaların ayağı altında değildir. Cennet annelerin ayağı altındadır.
Eşine şiddet uygulayan eşin peşini bırakmayacağız. Töre adı altında hiçkimse kadına şiddeti meşru gösteremez.

Önce siz kadınlar bu şiddete dur diyeceksiniz. Siz hakarınızı bilip korkusuzca savunursanız böyle bir sorun kalmaz. Son zamanlarda kadınlara bir çok hak tanıdık. Biz sessiz devrimler gerçekleştirmemiz yetmiyor. Sizin de bu haklara sahip çıkmanız gerekir.

Anayasanın bir maddesinde dedik’ki Kadınlar ve erkekler eşittir. Eşimin Şanlıurfa’da başlattığı kampanyalarla yaygın bir eğitim seferberliği başlattık Eğitimin önündeki maddi engelelri tek tek kaldırdık. Eğitim için maddi oanaklar sağladık. yaptığımız maddi yardımı annelere veriyoruz. On yılda bu şekilde 2 milyar lirayı öğrencilerimiz için harcadık. Onların hayatlarını kolaylaştırmanın yolunu açıyoruzç yine sağlıkta kadın için bir çok yenilik yaptık. Doğum sırasındaki ölümleri aza indirdik. Hamile kadınlara muayene için destek veriyoruz.

Kadınların iş hayatına girmelerini destekledik. Bunu yüzde 23’ten yüzde 29’a çıkardık. Siyasette de kadınlar var artık. Bu sayı yüzde 4’ten yüzde 14’de çıkardık.

Eşlerini kaybetmiş hanım kardeşlerimize maddi destek veriyoruz. Ayda 500 TL hesaplarına yatıyor. Bundan sonrada birlikte hareket edecek sorunlarımızı tarihin tozlu raflarına havale ederiz. Anneler gelişirse çocuklar gelişir.

Mesela Aslı Çakır Alptekin kardeşimiz birinci oldu olimpiyatlarda. Benim de vasiyetim en az 3 çocuk . Greçen bir kadın en az 5 dedi. Sanat dünyasından değerli sanatçılarımız dünya çapında bizi temsil ediyorlar. Bilge Demirköz yine bizim iftihar tablomuz oldu. Yine Prof. Beril Dedeoğlu yine bizim iftihar tablomuz oldu. Burda isimlerini anamadığım bir çok hanım kardeşimiz çalıştı örnek oldu. Kadınalrımıza farklı bir dünyanın mümkün olduğunu göstermek için sabırla çalışacağız.
Siz isterseniz şu çözüm sürecinde terörü bitirirsiniz, size inanıyorum. Dünya kadınlar günü bunun miladı olsun. Sizler vasıtasıyla şunu söylüyorum. Şuanda aramızda bir kardeşimiz var. En genç gazimiz. O kadar yürekli ki.

30 yıl boyunca terör arkasında sadece yetimler bıraktı. Bu yolun çıkmaz sokak olduğunu siz de güçlü bir şekilde dile getirin. Evlatlarınızı öldüren bu şebekeye karşı sesinizi yükseltin. Bunu bedeli baldıran zehiri içmeyi göze alarak çıpınıyoruz. Bu sorunu sizin gözyaşınızı dindirmek bizim için çok önemli bizim için. Ankara’da bu sürece tıkamak isteyenlere rağmen bunu yapacağız.
Artık silahlar değil gönüller konuşsun. Eğer fikirlerine güveniyorlarsa silahları ayaklarının altına alsınlar. Muhalefetin uzlaşmaz tavrı, medyanın sorumsuz tavrına rağmen milletimizle yola devam ediyoruz.

Haber7.com