Emekli Maaşları Artar mı?

Olaylar
Yaklaşık 6 milyon emekliyi yakından ilgilendiren ‘intibak dava dosyası’ Anayasa Mahkemesi‘ne gidiyor. Mahkeme, dava açan İşçi Memur Bağ-Kur Emeklileri Derneği’nin (İMBED) lehin...
EMOJİLE

Yaklaşık 6 milyon emekliyi yakından ilgilendiren ‘intibak dava dosyası’ Anayasa Mahkemesi‘ne gidiyor.

Mahkeme, dava açan İşçi Memur Bağ-Kur Emeklileri Derneği’nin (İMBED) lehine karar verirse, emekli aylıkları konusunda intibak yapılması gerekecek. Bu durumda da en düşük aylığın 1.200 liraya çıkabileceği belirtiliyor. Ankara 5. İş Mahkemesi, emekliler arasındaki maaş farkının giderilmesi için açılan davada önceki gün önemli bir karar aldı. Mahkeme, uygulamanın kanunun eşitlik ilkesine aykırı olduğuna karar vererek, dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi‘nin 4447 sayılı yasayı iptal etmesi halinde Meclis’in yeni düzenleme yapması gerekecek. Ancak İMBED’in açtığı dava 1999 yılındaki 4447 sayılı yasa ile ilgili. 2000 yılı öncesinde emekli olanların maaşlarının düşük kalmasına yol açan problem ise, yıllar içinde yapılan 13 ayrı düzenlemeden kaynaklanıyor. Anayasa Mahkemesi’nin iptali sadece 4447 sayılı yasayı kapsayacak. Sorunun tamamen çözülebilmesi için ya Meclis’in bütün emeklileri ilgilendiren yeni bir düzenleme yapması gerekecek ya da diğer düzenlemeler de Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. Öte yandan CHP’nin de aynı yasanın iptali ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bir başvuru daha var. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İMBED Başkanı Hamdi Öz, "6 milyon emekli ikinci sınıf vatandaş durumuna düşürüldü. Her gelen hükümet bir şey çıkarmış, en büyük darbe de 1999’da çıkartılan 4447 sayılı yasadan kaynaklanıyor." dedi. Kendi emekli aylığının da 2000’den beri ayda 300 TL eksik ödendiğini öne süren Öz, duruşmanın 30 Haziran’da karara bağlanacağını, kazanması halinde benzer durumdaki emeklilerin bundan yararlanabileceğini aktardı.

Öte yandan Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen ise Türkiye İşçi Emeklileri Derneği için emeklilerden habersiz üyelik aidatı kesilmesi konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Beysülen, "Milyonlarca emeklinin maaşı kendisine emanet edilmiş olan bir kamu kurumunun yapmış olduğu bu hukuksuz işlem, emeklilerin bu kuruma, dolayısıyla devlete olan güvenini sarsacak niteliktedir." diye konuştu. Beysülen, SGK’nın, ‘başvurun, paranızı geri alın’ diyerek de bu işin sorumluluğundan sıyrılamayacağını vurgularken, "Derdimiz, ‘taksitli kömür veya sağlık karnesi vereceğiz’ diyerek, emeklinin haberi olmadan derneğe üye yapılması ve bugün bilmediği bu üyelik sebebiyle aidat kesintisiyle karşılaşılmasıdır." ifadelerini kullandı.