Edirne’de Sel Alarmı

Olaylar
Trakya’da etkili olan yağışlar nedeniyle Meriç Nehri’nde taşma riski giderek artarken, Bulgaristan‘dan kötü bir haber geldi. Bulgar yetkililer, baraj kapaklarını daha fazla kapalı tu...
EMOJİLE

Trakya’da etkili olan yağışlar nedeniyle Meriç Nehri’nde taşma riski giderek artarken, Bulgaristan‘dan kötü bir haber geldi.

Bulgar yetkililer, baraj kapaklarını daha fazla kapalı tutamayacaklarını belirterek, kapakları açma kararını Edirne Valiliği‘ne bildirdi. Bulgaristan’daki Kalamitza Barajı’nın taşması nedeniyle, Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo gümrük kapısı da kapatıldı. Bölgedeki Tunca ve Arda nehirlerindeki su seviyesinin giderek yükseldiği açıklandı. Bulgar yetkililer, Tunca’nın Elhovo bölgesindeki su seviyesinin 4,20 metreye ulaştığını, yükselen suların nehir kıyılarında yapılan engelleri de aştığını kaydetti.

Edirne Valisi Mustafa Büyük, Meriç Nehri‘nin taşma riskinin giderek arttığını ifade ederek, yerleşim yerlerinin etkilenmemesi için setlerin kontrol edilip tedbir alındığını söyledi. Bulgaristan makamlarının Arda Nehri’nin debisinin daha da artacağı yönünde bilgi verdiğini belirten Vali Büyük, bunun etkisinin 10-12 saat sonra Edirne’den geçen Meriç Nehri’nde hissedileceğini söyledi. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi de baraj kapaklarının açılma tehdidine karşı tüm tedbirlerin alındığını söyledi. Taşma sonucu oluşabilecek baskınlarda su altında kalma ihtimali olan evlerin boşaltıldığını açıklayan Sedefçi, ildeki teyakkuz halinin devam ettiğini belirtti.

KAPIKULE’DE GİRİŞ ÇIKIŞLAR DURDU

Bulgaristan tarafındaki yolun, taşkın nedeniyle kapanması üzerine, dün Kapıkule sınır Kapısı’nda araç giriş çıkışı durdu. Araç sürücüleri, Hamzabeyli, Pazarkule ve İpsala Sınır kapılarına yönlendirildi. Edirne ve Kırklareli’ni birbirine bağlayan D-20 Karayolu, Oğulpaşa Deresi’nin taşması sonucu ulaşıma kapandı. Bin 250 metreküp seviyesinden sonra taşması beklenen Meriç Nehri’nde su seviyesi bin 241 metreküp seviyesine ulaştı. Tunca Nehri’nin yatağı içerisinde bulunan Fatih, Kanuni, Yalnızgöz, II. Bayezit ve Demirli köprüleri sular altında kaldı. Köprüler araç ve yaya trafiğine kapatılırken, Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, köprülerin ağaçlarla kapanan gözlerinin açılması için çalışma yaptı. İstanbul’dan gelen Ulusal Medikal Kurtarma, Edirne’ye ulaştı. Diğer yandan Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde Ergene Nehri’nin taşması 30 bin dekarlık ekili tarım alanını sular altında bıraktı. Pınar Mahallesi ve Karakaş Mahallesi‘nde 2 işyeri ile 4 evin bodrum katını su bastı. Babaeski ilçesinde de kent merkezindeki Şeytan Deresi ile Ergene Nehri taştı. 

Edirne’de yaşanan sel felaketinden kareler görmek için tıklayın!..