Ecevit’in doktoru meslekten ihraç ediliyor!

Olaylar
Ergenekon’da ‘tanık’ olarak ifade veren Dr. Mücahit Pehlivan, Ankara Tabip Odası’ndan gelen yazıyla sarsıldı. Başkent Üniversitesi doktorlarından Rengin Erdal’ın şik&acir...
EMOJİLE

Ergenekon’da ‘tanık’ olarak ifade veren Dr. Mücahit Pehlivan, Ankara Tabip Odası’ndan gelen yazıyla sarsıldı. Başkent Üniversitesi doktorlarından Rengin Erdal’ın şikâyet dilekçesini değerlendiren Oda, Pehlivan’dan ‘savunma’ istiyor.

Ankara Tabip Odası, Ergenekon terör örgütü davasında merhum Başbakan Bülent Ecevit’in tedavi sürecine ilişkin ‘tanık’ olarak ifade veren Dr. Mücahit Pehlivan’ı meslekten ihraç etmek için harekete geçti. Oda, Ecevit’in rahatsızlandığı dönemde Başkent Üniversitesi’nde başhekimlik görevini yürüten Prof. Dr. Rengin Erdal’ın şikayeti üzerine, Pehlivan’dan savunma istedi. Pehlivan, Ergenekon davasında verdiği ifadede "Kortizon tedavisini kestik, Ecevit iyileşti." diyerek Başkent Üniversitesi’ni yanlış tedavi uygulamakla suçlamıştı. Merhum Başbakan’ı iyileştiren doktor olarak anılan Pehlivan, Zaman’a yaptığı açıklamada, meslekten ihraç edilmek istendiğini söyledi. İddialarının arkasında dururken, odanın savunma istemesinin kabul edilemeyeceğini belirtti. Kendisinin de karşı açıklamalar yapacağını dile getirdi.

Merhum Başbakan Bülent Ecevit’in tedavi süreciyle ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Öncelikle koruma müdürü Recai Birgün, Ecevit’e Başkent Üniversitesi’nde yanlış tedavi uygulandığı iddiasının ardından Ergenekon davasında tanık olarak dinlendi. Birgün, ifadesinde "Seyyar röntgen cihazlarını gece vakti eve soktuk." diyerek Ecevit’in tedavi uygulamasını değiştiren Dr. Mücahit Pehlivan’a dikkat çekti. Merhum Başbakan’ı iyileştiren doktor olarak anılan Pehlivan, 24 Mayıs’ta Zaman’a verdiği demeçte, "Mahkeme isterse her şeyi anlatırım. Konuşamadığımız ve sadece mahkemede anlatacağım şeyler var. Muayenede omurgasında kırık buldum. Bu tip kırıklarda hastayı yatırmaya bile gerek görmüyoruz. Çelik korsesi varmış, attık. Evden çıkmaması söylenmiş. ‘Acilen dışarı çıkmalısınız.’ dedik. Yüksek dozda kortizon almıştı. En ufak sendelemede kırılmalar oluyordu. Eski tedaviyi kesince Ecevit düzeldi." ifadelerini kullanmıştı. Mahkeme, Pehlivan’ı tanık olarak dinleme kararı aldı. Pehlivan, Ecevit’in tedavi süreciyle ilgili iddialarını mahkemede de anlattı.

Bütün bu ifadeler ve iddiaların ardından Mücahit Pehlivan ilginç soruşturmayla karşı karşıya kaldı. Pehlivan’ın Ergenekon davasında verdiği ifadeden rahatsız olan Ecevit’in tedavi sürecindeki Başkent Üniversitesi doktorlarından Prof. Dr. Rengin Erdal, Ankara Tabip Odası’na dilekçe yazdı. Şikayetinde ‘yalancı tanıklık yapmakla’ suçladığı Pehlivan’ın, Ecevit’te kemik erimesini tespit ettiği film ile kamuoyunu yanılttığını savundu. Pehlivan hakkında "Suç duyurusunda bulunuyorum." ifadelerini kullandı. Bu şikâyeti değerlendiren Ankara Tabip Odası ise Pehlivan’dan savunma isteme kararı aldı. 23 Ağustos 2012 tarihli, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Selçuk Atalay imzalı çağrı mektubunda, Pehlivan’ın şikâyet ile ilgili en geç 15 gün içerisinde savunmasını göndermesi isteniyor. Odadan gönderilen mektupta ek olarak sundukları Cumhuriyet gazetesinde çıkan haberlerin de incelenmesi gerektiği dikkat çekiyor. Söz konusu gazetede yayınlanan haberlerde, Başkent Üniversitesi doktorlarının mahkemedeki savunmalarına yer veriliyor. Erdal, Pehlivan’ı ‘yalancı tanıklık’ yapmakla suçluyor.

Konuyla ilgili Zaman’a konuşan Mücahit Pehlivan, kendisinin, Ergenekon davasında tanıklık edip Ecevit’in tedavi süreciyle ilgili bilgi verdiği için meslekten ihraca götürülmek istendiğini belirtiyor. İddialarının arkasında olduğunu kaydeden Pehlivan, bu durumun kabul edilebilir bir şey olmadığını söylüyor. Kendisinin de karşı açıklamalarının olacağını belirtiyor.

ahaber.com