Dünyanın en zor rallisi yarın başlıyor

Olaylar
Arjantin, Bolivya ve Şili’de olmak üzere üç ülkede düzenlenecek 35. Dakar Rallisi yarın başlıyor. Arjantin’in Rosario kentinden başlayacak yarış, 13 etaptan oluşan 2 haftalı...
EMOJİLE

Arjantin, Bolivya ve Şili’de olmak üzere üç ülkede düzenlenecek 35. Dakar Rallisi yarın başlıyor.

Arjantin’in Rosario kentinden başlayacak yarış, 13 etaptan oluşan 2 haftalık yolculuğun ardından 18 Ocak Cumartesi günü Şili’nin liman şehri Valparaiso’da son bulacak.

Yarışın 7. günü Arjantin’in Salta kentinde bir günlük dinlenme fırsatı yakalayacak yarışmacılar, dünyanın en zorlu dayanıklılık mücadelelerinden biri olarak kabul edilen Dakar Rallisi’nde yaklaşık 9 bin kilometrelik yol kat edecek.

Geçen seneye göre bin kilometre uzatılan parkurda bu yıl 4 farklı klasmanda 575 araç piste çıkacak.

Dakar Rallisi’nde her yıl olduğu gibi motosiklet, otomobil, kamyon ve atv araçları olmak üzere 4 farklı klasmanda yarışlar düzenlenecek.

Geçen yıl motosiklette KTM adına yarışan Fransız sürücü Cyril Despres, otomobil klasmanında mini adına piste çıkan Fransız Stephane Peterhansel, kamyon sınıfında Kamaz sürücüsü Rus Eduard Nikolaev ve atv araçlarında Yamaha ile mücadele eden Arjantinli Marcos Patronelli birinci sırayı elde eden isimlerdi.