Dünya Türkiye’yi Alkışlıyor

Olaylar
Gösterilen başarı, uluslararası medya kuruluşlarının gündemine oturdu. İngiliz basını tahliye konusunda kendi hükümetlerine sert eleştirilerde bulunurken, Türkiye’nin bu yöndeki çalışmalarını al...
EMOJİLE

Gösterilen başarı, uluslararası medya kuruluşlarının gündemine oturdu. İngiliz basını tahliye konusunda kendi hükümetlerine sert eleştirilerde bulunurken, Türkiye’nin bu yöndeki çalışmalarını alkışladı. "En çarpıcı girişim Türkiye’den geldi." diye yazan The Times, İngiliz uçağının arızalanıp Libya’dan 9 saat gecikmeli kalkmasını ise ‘fiyasko’ olarak niteledi. Tahliye konusunda ‘en başarılı’ çalışmaları Türkiye’nin yaptığına işaret eden Amerikan gazetesi New York Times, Rusya ve ABD dahil, 21 ülkenin yardım için Türkiye’ye başvurduğunun altını çizdi. Ankara’nın çalışmaları, liderlerin açıklamalarına da yansıdı. İngiltere Başbakanı David Cameron, yaşanan aksaklıklar ve gecikmeden dolayı halkından özür dilerken, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "Türkiye’den yardım istedik, görüşmelerimiz sürüyor." dedi.

 

Türkiye, Libya’da en fazla vatandaşı bulunan ülkelerin arasında geliyor. Büyük bir kısmı Libya’daki inşaat firmalarında çalışan yaklaşık 25 bin Türk vatandaşı, olayların patlak vermesinden sonra hava ve denizyolu ile tahliye ediliyor. 5 günde 8 binden fazla Türk vatandaşı hava ve denizyolu ile Türkiye’ye ulaştı. Trablus Büyükelçiliği ve Bingazi Başkonsolosluğu aracılığı ile seyahatleri organize edilen Türk işçileri, kafileler halinde Türkiye’ye ulaştı. Türkiye’nin farklı kaynakları organize ederek, vatandaşlarına sahip çıkması dünyanın da takdirini kazandı.

 

İngiliz basını, Libya’daki İngiliz vatandaşlarının tahliyesi konusunda İngiliz hükümetine sert eleştirilerde bulundu. İngiliz hükümeti, Libya’daki vatandaşlarını tahliye amacıyla bu ülkeye göndereceği uçağın havaalanında arıza yapıp 9 saatten fazla gecikme ile kalkması üzerine ağır eleştirilerin hedefi oldu. İngiliz gazeteleri, İngiliz hükümetini sert dille eleştirirken Türkiye’nin tahliye çalışmalarına dikkat çekti. The Times, İngiliz uçuşları için "fiyasko", Telegraph "mahcup edici" derken, The Guardian "utanç verici" görüşüne yer verdi. The Times gazetesi, "En çarpıcı girişim Türkiye’den geldi" diye yazdı.

 

The Times gazetesi, İngiliz hükümetinin çok yavaş hareket ettiğini kaydederken Libya’dan vatandaşlarını tahliye eden ülkeler arasında en çarpıcı girişimin Türkiye’den geldiğini yazdı. Haberde Türkiye’nin çalışmalarına ilişkin ayrıntılı bilgiler aktarılırken özellikle iki feribot ile 3 binden fazla Türk işçisinin Marmaris’e getirilmesinin altı çizildi. İngiltere Başbakanı David Cameron ise İngiliz vatandaşlarının Libya’dan tahliyesi konusunda yaşanan aksaklıklar ve gecikme konusunda özür diledi. Cameron, Umman’daki temasları sırasında yaptığı açıklamada, Libya’daki kargaşa durumundan dolayı tahliyelerin kolay olmadığını söyledi ve gecikmeden dolayı özür dilediğini ifade etti. İngiliz hükümeti, tahliyeler konusunda toplantı üstüne toplantı yaparken, Libya’ya, özellikle çöl kamplarının bulunduğu bölgeye askeri uçak gönderme kararını tartışıyor.

 

Amerikan New York Times gazetesi de, Libya’da yabancıların tahliyesi konusunda "en başarılı" çalışmaları Türkiye’nin yaptığını belirtti. Libya’daki on binlerce yabancının ülkeden hava, deniz ve karayoluyla ayrılabilmek için çırpındığına işaret ederken, "İnsanları ülkeden enerjik bir biçimde tahliye etmede en başarılı ülke Türkiye gibi görülüyor." diye yazdı. Birçok ülkenin yardım için Türkiye’ye başvurduğunu da dikkat çeken gazete "Rusya ve ABD dahil, 21 ülke, Libya’daki vatandaşlarının ayrılmalarına yardımcı olması için Türkiye’ye başvurdu." ifadelerini kullandı.

 

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Libya’da kalan Bulgaristan vatandaşlarının tahliyesi için Türkiye’den yardım istediklerini söyledi. Borisov, BTV adlı özel televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Libya’nın Bingazi kentinde kalan Bulgaristan vatandaşlarının tahliyesinin sadece denizyolu ile mümkün olabileceğini belirterek, "Bu konuda Türkiye’den yardım istedik. Görüşmelerimiz sürüyor." dedi.

 

Zaman