Devlet içerisinde ayrı devletler söz konusu olamaz

Olaylar
TÜSİAD toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de şunları söyledi: Şüphesiz ki esas çatı kuruluşumuz TOBB başta olmak üzere bütün iş alemini özellikle yurtdışı gezilerimde hep dave...
EMOJİLE

TÜSİAD toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de şunları söyledi:

Şüphesiz ki esas çatı kuruluşumuz TOBB başta olmak üzere bütün iş alemini özellikle yurtdışı gezilerimde hep davet ediyorum. Türkiye’nin kalkınmasının ana motoru özel sektördür. Sizlerin başarısını ülkemizin başarısı olarak gördüğüm için her zaman destekliyorum. Geçmişi en iyi bilen sizlersiniz siz işadamlarısınız. İşadamları eli taşın altında olan insanlardır. Sıkıntıları da başarıları da en iyi siz bilirsiniz.

Türkiye birçok krizden ders alarak yoluna devam ediyor. 2001 krizinden sonra reformlarla Türkiye’yi yeniledik. Ekonomik ve hukuk reformları el ele devam etti. Türkiye’yi nasıl ileri taşıyacağımızı konuşmamız gerekiyor. Bugün Türkiye’de tartışılan çeşitli kanaatler var. Bunların hepsinin geçici olduğunu bilmeniz gerekir bunların gecici olduğunu düşünüyorum. Türkiye artık alt orta gelirli bir ülke değil. Bugün üst orta gelirli bir ülkeyiz. Ama amacımız böyle devam etmek değil. Böyle devam edebiliriz aslında. Ama hepimizin hedefi daha yüksek gelirli bir ülke haline gelmek.

Devlet sistemi içerisinde Anayasa, kanunlar bağlayıcıdır. Devlet sistemi içerisinde ayrı devletler, ayrı oluşumlar, referanslarını başka yerlerden alan dayanışmalar kesinlikle söz konusu olamaz. Türkiye’nin şeffaflaşması hukukun eşit bu çerçeve içerisinde uygulanması Türkiye’nin yüksek gelirli ülke olma yolundaki en önemli sınavlarıdır.

Türkiye’ye duyulan güven yabancı sermayeyi artırdı. AB üyeliği için müzakere süreci ciddi şekilde yürütülmeli. Türkiye’nin enerjisini boşa harcamamak gerek. Mahalli seçimlere büyük katılım olduğunu gördük. Önümüzde seçimler var diye paniğe kapılmaya gerek yok. Demokrasilerde çoğulculuk her şeyin başıdır. Önemli olan tartışmaların sertleşmemesi ve kutuplaşmamak.’