Demokratikleşme paketinde iki büyük sürpriz

Olaylar
Mehmet Ali Berber’in haberi  Demokratikleşme paketi üzerinde görüşmeler dün tamamlanırken, reform niteliğinde anadilde eğitim adımının da pakette yer alacağı öğrenildi. Dünya örneklerini de incel...
EMOJİLE

Mehmet Ali Berber’in haberi 

Demokratikleşme paketi üzerinde görüşmeler dün tamamlanırken, reform niteliğinde anadilde eğitim adımının da pakette yer alacağı öğrenildi. Dünya örneklerini de inceleyen AK Parti kurmayları Türkiye’ye özgü modele son şeklini verecek. Paketteki teklife göre, özel okullarda çoktan seçmeli dille eğitimin önü açılacak. Özel okullar Türkçe dışında farklı dillerde eğitim seçeneklerini öğrencilerin seçimine bırakacak, herhangi bir dilde eğitim verecek sınıf açılması için yeterli sayıya ulaşılması durumunda o dilde eğitim verilecek. Reformun hayata geçmesi ile ilgili kanaatin dün son kez toplanan Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısı’nda oluştuğu öğrenildi. Toplantılarda atılacak adım için, “Türkiye buna hazır” görüşü benimsendi. Seçim sisteminde yapılması planlanan değişiklikle daraltılmış bölgeye geçişin alt yapısı kurulacak. Bu sistemde yüzde 10’luk seçim barajının bütünüyle kaldırılması veya barajın düşürülmesi seçeneğinin eksi ve artıları önümüzdeki hafta karara bağlanacak. 

MOR GABRIEL’E DE ÇÖZÜM 

Bazı vakıfların taşınmazlarını geri alamaması da pakette çözülüyor. Kamuoyunda en dikkat çeken örneklerinden Süryanilerin Kudüs’ü olarak bilinen ve Yargıtay kararı ile işgalci durumuna düşen Mor Gabriel Manastırı’na ait arazilerin iadesinin de bu kapsamda olduğu dile getiriliyor. Gayrimüslimlere getirilen bir kolaylık da iade edilen taşınmazlarla ilgili yeniden ibadethaneye dönüştürmeyle ilgili. Aslen ibadethane olan ancak zaman içinde veya el koymadan sonra ibadethane dışında bir amaçla kullanılan taşınmazların yeniden ibadethane olarak kullanılmasını kolaylaştırıcı adım atılacağı öğrenildi.

Sabah