Demokratikleşme paketinde “çoklu dil” formülü

Olaylar
Başbakan Erdoğan’ın Pazartesi günü açıklayacağı Demokratikleşme Paketi’nde anadilde eğitim sorununa ‘çoklu dil’ formülüyle çözüm getirileceği belirtiliyor. Formülle birlikte öz...
EMOJİLE

Başbakan Erdoğan’ın Pazartesi günü açıklayacağı Demokratikleşme Paketi’nde anadilde eğitim sorununa ‘çoklu dil’ formülüyle çözüm getirileceği belirtiliyor. Formülle birlikte özel okullarda Kürtçe eğitim verilmesinin de önü açılmış olacak. Paketteki sürpriz yenilikler anadille de sınırlı değil.

Pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan ve redaksiyon aşamasında son şekli verilen Demokratikleşme Paketi’nin 20 başlıkta toplandığı ve önemli düzenlemeler içerdiği belirtildi. AK Parti’nin son kongresinde açıklanan 63 madde ışığında hazırlanan paket içerisindeki en kritik ve tartışmaya açık konu ise anadilde eğitim maddesi olacak. Paketin hazırlanması sürecinde devreye giren parti yönetiminin anadilde eğitimin kamuoyunda olumsuz karşılanmaması ve tartışmalara yol açmaması için ‘çoklu dil’ ifadesini kullanmayı planladığı öğrenildi. Elde edilen bilgilere göre 5580 Sayılı Özel Öğretim Yasası’na neşter vurabilecek bir değişiklik planlayan Erdoğan ve kurmayları, özel okullarda ana dilde eğitimin önünü açacak. Değişikliğin Anayasa’nın 42. Maddesi açık hükümleriyle çelişmesi halinde AYM tarafından iptal edilme riski de bulunuyor. Ancak AYM’ye gidilebilmesi için gerekli çoğunluğun ise muhalefet partileri tarafından sağlanamayacağı düşünülüyor.

Bilgilendirmeyi Ergin yapacak

Erdoğan tarafından halka en iyi şekilde anlatılması istenilen hukuki düzenlemeler için Adalet Bakanı Sadullah Ergin devreye girecek ve vatandaşı bilgilendirecek. Ergin, TCK ve CMK’nın yanısıra, Terörle Mücadele Kanunu’ndaki değişikliklere ilişkin oluşabilecek handikapların da önüne geçecek. Şiddete bulaşmayan örgüt mensuplarının eve dönüşü ve anadil konusunun suistimali aşamasında da yine Bakan Ergin devreye girerek televizyon programlarıyla kamuoyu bilgilendirilecek. Paketle birlikte yapılması planlanan değişikliklerin sosyal medya kanalı üzerinden de halka ve kamuoyuna anlatılacağı belirtildi.

Star