Davutoğlu’ndan iş dünyasına 7 mesaj

Olaylar
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iş dünyası ve çalışma hayatı temsilcileriyle 7 saatlik ekonomi zirvesinden 7 önemli mesaj çıktı. Başbakan Davutoğlu, asgari ücret tartışmalarına noktayı koydu. Yeni ...
EMOJİLE

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iş dünyası ve çalışma hayatı temsilcileriyle 7 saatlik ekonomi zirvesinden 7 önemli mesaj çıktı. Başbakan Davutoğlu, asgari ücret tartışmalarına noktayı koydu. Yeni asgari ücretin iş dünyasına getirdiği maliyeti hafifletme sözü veren Davutoğlu, “1300 liradan geri adım atmayız. Türkiye’deki geçim standartları düşünülürse bu rakam makul. Size destek sağlayacağız. Ancak bundan bütün yükün üzerimizde olacağını anlamayın” dedi. Davutoğlu, hükümete yönelik sert eleştirilerde bulunan TÜSİAD başta olmak üzere patronlara da önemli mesajlar verdi. Davutoğlu, “Türkiye’yi dışarıya şikâyet edip, küçük düşürmeyin. Yabancıların AK Parti’ye yönelik ön yargılarına alet olmayın, ülkemizi küçük düşürmeyin. Siz misyonunuzu yerine getirin biz de katkı verelim. Rövanş, hesaplaşma içinde değiliz, yeni başlangıca hazırız” diye konuştu.

YENİ ADIMLAR BEKLENİYOR 

Sabah’ın haberine göre Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde iş dünyası ve sendika temsilcileri ile buluştu. Toplantıya, ekonomi kurmayları, TOBB, TÜSİAD; KİSK, TİM, MÜSİAD, DEİK, Türkiye Bankalar Birliği işçi ve memur sendikaları temsilcileri katıldı. İş dünyası demokratik adımlar, kalkınma ve yatırım ortamının önünü açacak güçlü adımlar beklediğini dile getirdi. Başbakan Davutoğlu, her fırsatta hükümeti eleştiren TÜSİAD’ın Başkanı Cansen Başaran Symes’in de katıldığı toplantıda, iş dünyasına “yeni bir başlangıç yapma” çağrısında bulundu.

‘LÜTFEN İNSAFLI OLUN’ 

İş dünyasını hükümeti eleştirirken “insaflı” olmaya çağıran Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu: “Hiçbir şekilde hiç kimsenin siyasal tavrına, fikrine karşı değiliz. Böyle bir talebimiz de olmaz. Son dönemde yaşanan terör olaylarına bakın. Türkiye’nin dışarı karşı şikâyet edilmesini ve küçük düşürülmesini doğru bulmuyorum. Sorunlarınız varsa gelin konuşalım. Bu, ülkemize yarar sağlamıyor. Yabancıların AK Parti’ye yönelik ön yargılarına ve dışarıdaki kamuoyuna alet olmayın. Gelin bizzat bana söyleyin. Herkes misyonunu yerine getirsin, biz de katkı sunalım. Kimin kim olduğuna bakmayız. Yeni başlangıç yapmaya hazırız.”