Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Sebze fiyatlarına ayar çekeceğiz’

Olaylar
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Market fiyatlarının birbirini tutmadığına belirten Erdoğan, hazırlanmakta olan Hal...
EMOJİLE

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Market fiyatlarının birbirini tutmadığına belirten Erdoğan, hazırlanmakta olan Hal Yasası’yla sebze fiyatlarına ayar çekeceklerini söyledi. Erdoğan, “Üretici halinden alıp, tüketiciye en uygun fiyata ulaştıracağız” dedi. CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazineye devredileceğini ifade eden Erdoğan, “İş Bankası, Hazine’nin malı olacak; parlamento bu tarihi kararı alacaktır” dedi. IMF tartışmalarına da değinen Erdoğan, “Türkiye, IMF defterini açılmamak üzere kapatmıştır.” diye konuştu.

Menbiç için de ABD’nin ‘tatmin edici’ bir plan ortaya koymadığını belirterek, “Münbiç’te bekleme süremiz bir kaç haftaya sona erer. Bölgedeki tüm aşiretler ‘Ne zaman geliyorsunuz’ diye soruyorlar” dedi.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan gıda fiyatları, İş Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşma yapıldığı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Vatandaşlarla yaptığı sohbette market fiyatlarının birbirini tutmamasından şikayet edildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan hazırlanmakta olan Hal Yasası’yla sebze fiyatlarına ayar çekeceklerini söyledi.

‘5 KOMİSYONCU VAR’

Erdoğan “Kimsenin çarşıdan pazardan bahsettiği yok herkes halinden memnun. Vatandaşlar, “Market fiyatları birbirini tutmuyor, onlara bağırdınız ama biraz daha bağırın” dediler. Tarım bakanına bazı talimatlar verdik, çalışıyorlar. Sebze fiyatlarına ayar çekme kararı aldık, gereken adımları atacağız. Arada bir tane komisyoncu yok 2,3,4,5 komisyoncu var. Her istasyonda bu fiyatlar artıyor. Herkes oradan karını alıyor. Çok farklı adımlar atmak suretiyle inşallah üreticiden çıktığında oradaki üretici halinden alıp tüketici haline gelen bu süreçte daha fazla aracı koymadan direk tüketici haline gelip buradan halka ulaşmasını sağlamak ve en uygun fiyatla vatandaşa ulaşması gayretinde olacağız” dedi.

‘İŞ BANKASI HAZİNE’NİN MALI OLACAK’

CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan “İş Bankası, Hazine’nin malı olacak; parlamento bu tarihi kararı alacaktır” diye konuştu.

‘TÜRKİYE, IMF DEFTERİNİ AÇILMAMAK ÜZERE KAPATTI’

Erdoğan, IMF’yle anlaşma iddialarıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “IMF’ye gidenlerin kim olduğu belli. Biz iktidara geldiğimizde IMF borcunu kucağımızda bulduk. Bir yandan dev yatırımlar yaparken bir yandan bu borcu ödedik. Türkiye’nin IMF defteri açılmamak üzere kapanmıştır.”

MÜNBİÇ’TE BİR KAÇ HAFTAYA BEKLEME SÜREMİZ SONA ERER

Münbiç’teki son gelişmeler hakkında da konuşan Erdoğan şunları söyledi: “Ülkemizdeki teröristlerin tehdidi neyse, Suriye’deki teröristlerin de aynıdır. Güvenliğimizi sağlamanın tek yolu, Suriye’de terör örgütlerinin kaynağını kurutmaktır. Suriyeli kardeşlerimize de huzur ve güven içinde yaşayabilecekleri bir iklim sağlamış olacağız. Kalıcı olarak geri dönüşlerini sağlamanın yolu budur. Fırat’ın doğusu ve Münbiç gündemimizdedir. ABD’nin verdiği sözleri yerine getirmesini bekliyoruz. Münbiç ortada bırakıldıkça rejimin hevesleri kabarıyor. Bu bölgenin halkı Türkiye’nin güvencesinde kendi geleceklerine kendileri sahip çıkmak istiyor. Siyasi ve diplomatik mücadelemizin yanı sıra askeri hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. ABD bize verdiği sözü tutmazsa kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Sayın Trump’la bu konularda verimli görüşmeler yapıyoruz ancak alt düzeydeki görüşmelerde aynı verimi elde edemiyoruz. Önümüze konulan tatmin edici bir plan yok. Anlaşmalara sadığız. Ama sabrımız sınırsız değil. Münbiç’teki teröristler birkaç haftaya çıkarılmazsa bekleme süremiz sona erer. Kendi planlarımızı hayata geçirme yolu doğacaktır. Suriye’deki gelişmelerin ülkemizin geleceği için taşıdığı önem bize her yolu kullanma fırsatı taşıyor. Suriye politikamızda taahhütlerimizi yerine getireceğiz. Bölgedeki tüm aşiretler ‘Ne zaman geliyorsunuz’ diye soruyorlar.”

 

 

 

Kaynak: Milli Gazete