Çocuklarının duyabildiğini 6 yıl sonra fark etti

Olaylar
Geçen yıl İşitme Engellileri Eğitim Merkezi’ne devam eden çocuklar, bu yıl normal eğitime başlayacak. Kahramanmaraş’ta işitme engelli Nuri-Gül Berki çifti, 6 yıllık evlilikleri boyunca iki...
EMOJİLE

Geçen yıl İşitme Engellileri Eğitim Merkezi’ne devam eden çocuklar, bu yıl normal eğitime başlayacak.

Kahramanmaraş’ta işitme engelli Nuri-Gül Berki çifti, 6 yıllık evlilikleri boyunca iki çocuk sahibi oldu. Ramazan(4) ve Raşit(5) ismini verdikleri oğullarını, anne ve babaları gibi işitme engelli oldukları düşüncesiyle işitme engellilerin gittiği okula gönderen aile; özel bir rehabilitasyon merkezinin evde yaptığı kontrolde çocukların seslere tepki verdiğini öğrenince hem şaşırdı hemde mutlu oldu.

Yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde Ramazan’ı anaokuluna, Raşit’i ise ilkokul birinci sınıfa yazdıran Berki ailesi şimdi çocuklarıyla ilgili büyük gelecek hesapları yapıyor.

‘İŞİTME PROBLEMLERİ VAR DİYE SOKAKTA OYNAMALARINA İZİN VERMEDİM’

Çocukların şimdiye kadar duyma problemi olmadığını fark etmediklerini anlatan anne Gül Berki, "Ben çocuklarımın duyma problemi olduğu için sokağa dahi çıkartmıyordum. Ama şimdi çocuklar arkadaşlarıyla birlikte güzel güzel oynuyorlar. Çocuklarımın normal okula gittiğini görmek gerçekten çok güzel." dedi.

Baba Nuri Berki ise çocuklarının üniversite eğitimi almalarını istediğini ifade ederek, "Onların okumaları için elimden gelen her şeyi yapacağım. Yeter ki iyi bir eğitim alsınlar." diye konuştu.

Büyüyünce doktor olmak istediğini belirten Raşit ise "Şimdi bir sürü arkadaşım var, onlarla oyun oynamayı çok seviyorum." şeklinde konuştu.

www.f5haber.com