Çocuk Tacirleri Haiti’de!

Olaylar
Haiti’deki yardım kuruluşları öksüzleri çocuk tacirlerinden korumak için mücadele verirken, ülkede gezici çocuk tugayları kuruldu. İngiliz Times gazetesinin haberine göre BM Çocuk Fonu UNICEF şi...
EMOJİLE

Haiti’deki yardım kuruluşları öksüzleri çocuk tacirlerinden korumak için mücadele verirken, ülkede gezici çocuk tugayları kuruldu. İngiliz Times gazetesinin haberine göre BM Çocuk Fonu UNICEF şimdiye kadar sayıları 275’i bulan "kimsesiz çocuklar" için gizli bölgelerde üç merkez kurarken, yardım kuruluşlarında çalışanlar, Port-au-Prince havaalanında bekleyen uçaklara yanaşan lüks araçların çocukları bu uçaklara bindirdiklerini ifade ediyor. Şimdiye kadar ailesiyle irtibatını kaybetmiş 700 kadar çocuk kayıtlara geçirilirken, başkent Port-au-Prince’in 31 semtinde üç bin çocuğun tehlike altında olduğu kaydediliyor.

Sivil toplum kuruluşları, Haitili çocukların evlat edinilmesiyle ilgili acil bir moratoryum getirilmesini talep ederken, tacirlerin ve kötü niyetli yabancıların doktor veya gönüllü kılığında, kamplarda kalan çocukları yiyecek vaadiyle kandırdığı belirtiliyor. Yardım kuruluşları, tacirlerin çocukları, köle, hayat kadını ya da dilenci yapmak amacıyla Dominik Cumhuriyeti‘ne kaçırmak için yaşanan kargaşadan faydalandığına inanıyor. BM’nin çocuk fonu UNICEF yetkilisi Jacques Boyer, "Ortadan kaybolan çocuklar olduğunu doğrulayabilirim ama sayıları doğrulayamam.” dedi. UNICEF‘in bölgesel danışmanı Jean-Luc Legrand da depremin ardından 15 kadar çocuğun hastanelerden kaybolduğunu belirtti ve felaketlerden sonra "evlat edinme pazarına" bağlı şebekelerin faal olduğuna dikkati çekti.