Çinliler Ev’i Bastı!

Olaylar
Yaklaşık 700 firmanın stand açacağı toplam60 binmetrekareye varan fuar alanının 1.500metrekaresi Çinli şirketlere verildi. Çinli şirketler standlarını ağırlıklı olarak 5 No’lu holün alt katında ...
EMOJİLE

Yaklaşık 700 firmanın stand açacağı toplam60 binmetrekareye varan fuar alanının 1.500metrekaresi Çinli şirketlere verildi. Çinli şirketler standlarını ağırlıklı olarak 5 No’lu holün alt katında açacak. CNR Holding’in iştiraki İstanbul Fuarcılık tarafından Türkiye Ev Tekstili ve Sanayici İşadamları Derneği’nin (TETSİAD) desteğiyle düzenlenen fuara Çinlilerin katılacak olması TETSİAD üyeleri arasında tepkiye neden oldu.

Ev tekstili sektöründen İstanbul Fuarcılık’a Çinlilerin fuara sokulmaması yönünde ciddi baskı geldi. Şirket, bir noktada Çinli şirketleri fuardan çıkarma kararı aldı. Ancak Çinli şirketlerin kontratları olduğu ve dava açacaklarını söylemesinin yanı sıra devreye Çin Konsolosluğu’nun da girmesi kapıyı açtı. CNR Holding Başkanı Ceyda Erem, "Biz Çinli firmalara geçen yıl 24 Ağustos’ta yerleri sattık. Türk şirketleri Çinlilerin katılımcı olduğunu öğrendikçe tepki gösterdi" dedi.

‘DUR’ DİYEMEZSİNİZ
Almanya’da düzenlenen dünyanın en büyük ev tekstili fuarı Heimtextil’e Türk şirketlerinin 9 yıl boyunca alınmadığını hatırlatan Erem, "Şimdi bizimkiler de aynısını Çinlilere yapmak istiyor. Heimtextil’e girdikten sonra bizimkiler Çinlilerle yan yana stant açtı. Türk firmaları Şanghay’da benzeri fuarlara katılıyor. Çinliler, artık bir gerçek. Dünyanın her yerinde fuarlara katılıyorlar. Nereye kadar dur diyebilirsiniz" dedi. 20’e yakın ülkeden şirket fuarda stant açacak.

‘BİRLİĞİ ŞİKÂYET EDERİZ’ DEDİLER
Çinli şirketlerin kontratları olduğu için hukuki yollara başvuracaklarını kendilerine ilettiğini söyleyen Erem, "Dava açma hakları vardı. Çin Konsolosluğu da sürecin içinde yer aldı. Dünya Fuarcılık Endüstrisi Birliği’ne şikâyet edilmekle tehdit edildik. Oradan çıkacak olumsuz bir sonuç ciddi zarar verirdi" diye konuştu.

Türk şirketlerinin de TOBB Fuarcılık Komitesi’ne şikâyette bulunduğu bilgisi aldığımızı söylediğimiz Erem, "Olabilir ama TOBB, ‘Çinlileri almayın’ gibi bir karar veremez ki" yanıtını verdi. Yoğun ilgiden dolayı bu yıl da fuarda bazı standların kurulacak bir çadırda yer alacağını söyleyen Erem, "Standların emniyeti bakımından bir sıkıntı yok" dedi.

Haber Türk