Çılgın Proje’yi Sahiplendi

Olaylar
"Çılgın proje benim"Galeriye gitmek için tıklayınızTrabzonlu Bilal Özyurt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna "çılgın proje" olarak açıkladığı "Kanal İstanbul&qu...
EMOJİLE

"Çılgın proje benim"Galeriye gitmek için tıklayınızTrabzonlu Bilal Özyurt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna "çılgın proje" olarak açıkladığı "Kanal İstanbul" projesinin kendi projesi aldığını ve 2004 yılında noterden tasdik ettirdiğini söyleyerek belgeleri gösterdi. Özyurt, projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı’na ve Başbakan Erdoğan’a gönderdiğini öne sürdü. Özyurt, hakkının yendiğini, fikrinin alındığını ileri sürerek hakkını sonuna kadar arayacağını söyledi.

Trabzon’un Araklı ilçesinde zirai ilaç ve gübre bayisi bulunan ve ticaretle uğraşan Bilal Özyurt (50), Kanal İstanbul projesinin kendisine ait olduğunu ve bu projeyi "Ötelerde Bir Şehir Var, Üsküdar’dan O Şehre Yol Gider" başlıklı yazıyla 26.10.2004 tarihinde Araklı Noterliği’nde 4050 sayı ile tasdik ettirdiğini smöyledi. Özyurt, yazının bir nüshasını ise 02.11.2004 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Kadir Topbaş adına faks yoluyla gönderdiğini, 23 Şubat 2005’te gelen cevapta "Teklifiniz belediyemiz çalışmalarını kapsamamaktadır" denildiğini söyledi.

Konu hakkında 21 Ekim 2010 tarihinde Başbakan Erdoğan’a mektup yazarak olanları belgeleriyle gönderdiğini anlatan Özyurt, Erdoğan’a gönderdiğini söylediği mektubu gösterdi. Mektupta "İstanbul’a 2. boğaz ile ilgili şu günlerde basında bir takım haberler yayınlanmakta ve 2. boğaz fikri bazı kesimlere mal edilmek istenmektedir. Oysa ben bu konudaki fikrimi 2004 yılında noterden tasdik ettirdim. 26.10.2004 tarihli noter yazımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na gönderdim. Bana gelen yazıların hepsi ilişiktedir. Sayın Başbakanım yüksek müsamahalarınıza sığınarak yazmış olduğum bu yazıyı bilgilerinize sunarım" dedi.

BU İŞİN İHALESİ BANA KALACAK
Fikirden yola çıkarak ve belgeye dayalı olarak konuşma hakkının olduğunu belirten Özyurt, "Projeyi sağlam delillere dayandırmamış olsak ülkemizin Başbakanı tarafından açıklanan bir konuda fikir beyan etmezdik. Fikirden yola çıkarak belgeye dayandırmış faydalarını açık şekilde belirtmiş kafa yorarak, Karadeniz’den Marmara denizine bir kanal açılması, çevresinde de modern bir şehir kurulması fikrini yazıya döktüm. Yarın bir gün ne olur ne olmaz, bazıları da; ‘biz de bunu düşünmüştük, proje bize aittir’ diyebilirler düşüncesiyle, tıpkı bugünkü gibi. İki sene düşünüp kendi kendime yorum yaptıktan sonra ‘Ötelerde Bir Şehir VAr, Üsküdar’dan O Şehire Yol Gider’ başlıklı yazıyı 26.10.2004 tarihinde Araklı Noterliği’ne 4050 sayı ile tasdik ettirdim. Ve bu yazıyı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne faks çektim. Ayrıca Başbakan’a daha önce de bilgi verdim. Kim sahiplenirse sahiplensin, bu işin ihalesinin en sonunda benim üzerime kalacağından hiç şüphem yok" dedi.

"GURURUM İNCİNDİ, MADDİ MANEVİ HAKKIM NEYSE ALACAĞIM"
Amacının devlete faydalı olmak olduğunu belirten Özyurt, "Projeyi yaptığımda hiçbir beklentim yoktu. Ancak şu anda beni yok saymaları gerçekten üzücü. Çünkü bu konuyu 2004’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş biliyor, herkes biliyor. Başbakan projeyi açıkladığında beni ararlar diye bekledim, ama ses çıkmadı. Açıkçası gururum incindi. Şimdi araştırıyorum, bu işin sonuna kadar gideceğim. Maddi-manevi hakkım neyse alacağım" dedi.

Ali ZENGİN / AHT