CHP kendi verdiği öneriyi reddetti

Olaylar
CHP, Mustafa Akaydın tarafından 21 Şubat 2014 tarihinde Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne yapılan müracaatın oylamasında hayır oyu vererek kendi girişimini reddetti. CHP ve MHP’nin engellemes...
EMOJİLE

CHP, Mustafa Akaydın tarafından 21 Şubat 2014 tarihinde Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne yapılan müracaatın oylamasında hayır oyu vererek kendi girişimini reddetti. CHP ve MHP’nin engellemesi olmasaydı, Büyükşehir Belediyesi halka hizmet etmek için binlerce şezlongu, şemsiyeyi ücretsiz verecek, WC ve duşlardan para almayacaktı. Belediye personeli tarafından işletilen büfelerde tüm ürünler çok ucuza alınabilecekti. Oylamada vatandaşın hizmet almasına engel olan Konyaaltı Belediyesi’nin tavrı dikkat çekti. Başkan Muhittin Böcek’in kendi belediye sınırları içindeki bir sahilin sahipsiz kalmasına neden olması ‘farklı hesapların içinde olduğu’ iddialarına neden oldu.

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinin Mayıs ayı ikinci oturumuna kendi belediye başkanının yaptığı girişime hayır oyu vererek Konyaaltı sahilini sahipsiz bırakan CHP damga vurdu. Mustafa Akaydın tarafından 21 Şubat 2014 tarihinde Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne yapılan müracaat sonrasında sahilinin belediyeye tahsisi ile ilgili oylamada CHP kendi girişimine karşı çıktı. Akaydın zamanında “Sahil büyükşehir belediyesinin olsun” diyen CHP, seçimi Menderes Türel kazanınca “Sahiller ilçe belediyelerinde kalsın” diyerek önemli olanın halk değil, kendileri olduğunu gösterdi.

TAHSİS AKAYDIN’IN MÜRACAATI ÜZERİNE YAPILDI

Konyaaltı sahilinin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi Menderes Türel tarafından değil, Mustafa Akaydın tarafından yapılan müracaatın ardında yapılmıştı. Konyaaltı Belediyesi ile yapılan 10 yıllık protokolü uzatmayan Milli Emlak Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz aylarda belediyeden sahili boşaltmasını istedi. Bu süreçte devreye giren Antalya Büyükşehir Belediyesi, 21 Şubat 2014 tarihinde Antalya Milli Emlak Dairesi Başkanlığı’na müracaat ederek sahilin kendilerine tahsis edilmesini istedi. Mustafa Akaydın adına Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Özen imzası ile gönderilen yazıda; ‘Konyaaltı Varyantı ile 1. Arapsuyu arasındaki sahil düzenleme projesi kapsamındaki alanın, 28.10.2014 tarihli protokol ile Kurumunuzca Belediyemizin kullanımına verildiği, sahillerin kullanımında bütünlük sağlaması açısından 5393 sayılı Belediye Kanununun 79, maddesinin 2. Bendi ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanununun 7, maddesinin ‘m’ bendi doğrultusunda, Konyaaltı sahilinin 1, Arapsuyu ile Antalya Limanı arasındaki Dolgu İmar Planı kapsamında yer alan sahanın bir protokol çerçevesinde Belediyemize tahsis edilmesi ilgi (a) yazımız ile talep edilmiştir.’ denildi.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü Mustafa Akaydın tarafından yapılan tahsis talebini inceledi ve 25 Nisan 2014 tarihinde olumlu cevap verildi. Defterdar vekili Mevlüt Özdemir tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesine gönderilen yazıda Mustafa Akaydın tarafından ‘İlgi: 21/02/2014 tarih ve 5912 sayılı yazıya’ cevap verildiği belirtildi. Yazıda ’18 adet 6.00’şar m2 yüzölçümlü büfe yerleri ve 15 adet WC- Duş yerinin, Defterdarlığımız ve Büyükşehir Belediyeniz arasında imzalanacak ekli protokol dahilinde, 10 (on) yıl süreyle Belediyenize kiraya verilmesi Bakanlık Makamının 22/04/2014 tarih ve 431 sayılı olurları ile uygun görüldüğü Bakanlığımızın 24/04/204 tarihli ve 12545 sayılı yazıları ile bildirilmiştir’ denildi.

AKTOB VE DTO BÜYÜKŞEHİRE SAHİPSİZ BIRAKMAYIN DEDİ

Süreç devam ederken sahilinin sahipsiz kalmamasını isteyen iki önemli kurum Akdeniz Turizm Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ve Deniz Ticaret Odası Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ‘Sahilini sahipsiz bırakmayın’ dedi. Her iki STK da meydana gelebilecek boşlukta oluşabilecek sorunları anlattı. Sahili modern bir kimliğe kavuşturabilecek kurumun Büyükşehir Belediyesi olduğunu söyledi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı sahili ile ilgili çalışma yapılmasını ve halka ücretsiz olarak açılmasını istedi.

CHP’Lİ AKAYDIN’IN GİRİŞİMİNE CHP KARŞI ÇIKTI

Yapılan çalışmaların ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile 10 yıllık protokol imzalamak için Büyükşehir Meclisi’nden yetki istedi. Yetkinin oylaması sırasında Cumhuriyet Halk Partisi kendi Büyükşehir Belediye Başkanının yaptığı girişime karşı çıktı. MHP’nin de destek vermesi ile birlikte dünyanın en büyük ve en lüks ücretsiz halk plajı olacak olan Konyaaltı sahili sahipsiz kalmış oldu. Yaptıkları tüm kampanyalarda sahilin halka verilmesini isteyen CHP ve MHP, sahilleri halkın elinden aldı. Fahiş fiyatla şezlong kiralanması, normalden çok daha pahalıya yiyecek ve içecek satılmasının önünü açtı. Her iki partinin bu tutumu ‘AK Parti, Menderes Türel yapmasın da sonucu ne olursa olsun diyorlar’ yorumlarına neden oldu.

HALKIN SAHİLİ OLACAKTI

Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verilseydi Konyaaltı sahilindeki büfeler azaltılacak ve belediye personeli ile işletilecekti. Sosyal tesis kimliğine bürünen büfelerde ucuz ürünler satılacaktı. Sahile 7 bin şezlong, 3 bin 500 şemsiye ve 3 bin 500 sehpayı ücretsiz olarak koyacak, duş ve WC’lerden de ücret alınmayacaktı. Buralardaki temizlik devrimi ile de kötü görüntüye kesinlikle izin verilmeyecekti.

BÖCEK NE YAPMAK İSTEDİ

Konyaaltı sahilini dünyanın en güzel plajlarından biri yapacak projeye karşı çıkan Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in tavrı dikkat çekti. Böcek’in sahilin ücretsiz olması ve büfelerin belediye görevlileri tarafından işletilerek ucuza ürün satmasından rahatsız olmasının nedeni merak konusu oldu. Plajdan en çok yararlanacak olan, konum itibari ile bölgenin güzelliğine güzellik katacak olan projeyi engellemek isteyen Muhittin Böcek’in farklı hesaplar içinde olduğu iddia ediliyor. Büyükşehir yetkilendirseydi bölgedeki rant da ortadan kalkmış olacaktı. Başta Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek olmak üzere CHP’lilerin bu rantın devam etmesi için oy kullanmış oldu.

CHP

CHP

CHP