Cep’ten ‘Alo’ ve Mesaja Avrupa Kriteri

Olaylar
Cep telefonu operatörleri artık ses kalitesinde Avrupa standartlarında hizmet verecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), cep telefonu ses kalitesini artıran yeni kriterler getirdi. Resmi G...
EMOJİLE

Cep telefonu operatörleri artık ses kalitesinde Avrupa standartlarında hizmet verecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), cep telefonu ses kalitesini artıran yeni kriterler getirdi.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yer alan kriterlere göre mobil telefon işletmecilerinin, Türkiye genelindeki arama başarısızlık oranı yüzde 2’nin altında olacak. Arama blokaj oranı ise yüzde 5’in altına inecek. Kısa mesaj (SMS) ise uçtan uca yüzde 99’dan fazla oranda, 15 saniyenin altında teslim edilecek. Aramanın kurulma süresi de 10 saniyeden daha kısa sürecek.

GSM şebekelerinde konuşma esnasında ortaya çıkan sesin tam olarak anlaşılamaması veya boğuk/yankılı olması standart dışı kabul ediliyor. Yeni düzenlemeyle sesin Avrupa standartlarında net ve anlaşılabilir kalitede iletilmesi mecburi hale getirildi. İşletmeciler ölçüm testlerini nüfusu 10 bin ve üzeri yerleşim yerlerinde, kullanım trafiğinin en yoğun saati üzerinden yapacak. Türkiye geneli arama başarısızlık yüzdesi, nüfusu 10 bin ve üzeri bütün yerleşim yerlerinde bildirim döneminin ilgili ayına ait başarısız arama sayısı toplamının, başarılı arama sayısı toplamına oranlanması ile hesaplanacak. Blokaj ve SMS iletimi de aynı yöntemle hesaplanacak. Büyükşehir mücavir alanları en geç 6 ay içinde kapsama alanına alınacak.

Hareket halindeki saha testlerinde araç hızı şehir içi için ortalama 30-50 km/saat, şehirler arası yol ölçümlerinde ortalama 80-120 km/saat olacak. BTK re’sen veya şikayet halinde hizmet kalitesi ölçütleri için saha testi yapabilecek veya GSM operatörlerine ve kurumdan yetki almak kaydıyla üçüncü şahıslara yaptırabilecek. Hareketli ölçümlerde çağrı dizini oluşturulurken, hatta bağlandıktan sonra kanalda bekleme süresi 90 saniye, iki çağrı girişimi arasındaki süre 15 saniye olarak belirlendi. Ölçümlerdeki ham veriler, hesaplama detaylarıyla birlikte hücre bazına kadar, bir yıl boyunca işletmeci tarafından saklanacak ve istendiğinde BTK’ya verilecek.

Zaman