Cemaat 2002’den bu yana iki büyük hata yaptı

Olaylar
Zaman Gazetesi yazarlarından Ali Bulaç, CNN Türk’te Enver Aysever’in sunduğu Aykırı Sorular programına konuk oldu. 17 Aralık darbe girişimini ve 30 Mart seçimlerini yorumlayan Bulaç, ...
EMOJİLE

Zaman Gazetesi yazarlarından Ali Bulaç, CNN Türk’te Enver Aysever’in sunduğu Aykırı Sorular programına konuk oldu. 17 Aralık darbe girişimini ve 30 Mart seçimlerini yorumlayan Bulaç, Cemaat hakkında ilginç itiraflarda bulundu. 

Enver Aysever’in “ananas” sorusuna “din alimleri böyle şeylerle ilgilenir” diyen Ali Bulaç, Gülen’in dönme ihtimaliyle ilgili soruya da “başına iş açılır, dönmemeli” dedi. 

Cemaatçi olmadığını, sadece Zaman yazarı olduğunu söyleyen Ali Bulaç, Cemaat’in son 12 yılda iki büyük hata yaptığını belirtti. Bulaç’a göre Cemaat’in siyasallaşması büyük hatalardan biri. 

İşte Ali Bulaç’ın açıklamalarından ilgili bazı bölümler:

Enver Aysever’in sorusu: Mesela Fethullah Hoca’nın telefon konuşmalarında Türkiye’deki ticaret hayatının neredeyse tamamını düzenlediği görülüyor. Yani Koç’la konuşmuş, Ciner’le konuşmuş, onunla konuşmuş, bununla konuşmuş. Bilmiyorum başka kimlerle konuşmuş. Bu konuşmaların sonucunda ananaslar, gelenler, gidenler falan. Bir din alimi bu kadar ticaretle ilgilenir mi? 

Ali Bulaç’ın cevabı: İlgilenmesi lazım tabi ki. Bir din aliminin ticaretle, siyasetle, toplumsal hayatla, iktisat politikalarıyla, sosyal politikalarla, aile politikalarıyla ilgilenmesi lazım. 

Din alimi dediğimiz sadece bir köşede çekilmiş, gece gündüz dua okuyan bir insan değil. Elverir ki doğru bir konumda olsun, doğru şeyler söylesin, toplumu doğru yöne yöneltsin. 

Enver Aysever: Ama, o işi ona alın, bu işi buna bırakın, o doğrudur, bu eğridir gibi gibi şeyler diyebilir mi?

Ali Bulaç: Bir mahsuru yok ki. Bu alın, verin filan diyebilir yani. Sadece gayri meşru bir iş olmasın, hukuk dışı bir şey olmasın. 

CEMAAT 2002’DEN BU YANA İKİ BÜYÜK HATA YAPTI

Enver Aysever’in “Cemaat parti kurmalı mı” sorusuna “hayır Cemaat parti kurmaz, kurmaması da lazım” diyen Ali Bulaç sözlerini şöyle sürdürdü:

CEMAAT ÇOK SİYASALLAŞTI

Cemaat 2002’den bu yana iki büyük hata yaptı. Çok siyasileşti. Bütün yumurtalarını da AK Parti’nin sepetine koydu son 12 yıl içinde. 

Türkiye’nin temel sorunlarına karşı da duyarsızlaştı. Fakat şu anda içinden geçmekte olduğu süreç bence Cemaat için büyük bir hayır oldu. 2014 seçimleriyle birlikte, AK Parti’yle arasına bir mesafe koyup, ki AK Parti tabanı da müslüman bir taban, iyi insanlar. Onda hiç şüphe yok. 

Tekrar CHP, SP, MHP hatta BDP seçmenleriyle diyalog kurdu. Eğer bunu devam ettirebilirse, AK Parti seçmeniyle de iyi diyaloglar kurarsa bu tekrar sosyal müslümanlığın Türkiye’de canlanmasına Cemaat’in tekrar topluma dönmesine vesile olabilir.