Buzlar Ülkesi Yanıyor!..

Olaylar
Rusya’nın başkenti Moskova çevresindeki orman bataklıklardaki yangın yüzünden kenti kaplayan dumandan göz gözü görmezken, görüş mesafesi iyice düştüğü için uçaklar başka kentlere yönlendiriliyor...
EMOJİLE

Rusya’nın başkenti Moskova çevresindeki orman bataklıklardaki yangın yüzünden kenti kaplayan dumandan göz gözü görmezken, görüş mesafesi iyice düştüğü için uçaklar başka kentlere yönlendiriliyor. Kremlin Sarayı’nın bir ucundan diğer ucunu görmek mümkün olmazken, NASA‘nın Rusya’nın batı bölgesi üzerinde 3 bin kilometre uzunluğunda duman bulutu tespit ettiği bildirildi.

Rusya’nın simgelerinden Kızılmeydan’ı gezmeye gelen turistler Kremlin‘in çok az görülebilen duvarları önünde yüzleri maskeli şekilde fotoğraf çekmeye çalışıyor, yeni evli Rus çiftlerin de Kızılmeydan’a gelip hatıra fotoğrafı çektirdiği dikkat çekiyor.

Yetkililer, halkı dışarıda maskesiz gezmeme konusunda uyarırken, kentteki karbonmonoksit oranının normalin 4 kat üzerinde olduğunu kaydediyor.

Moskova’daki Vnukova ve Domodedova Havaalanına gelen uçaklar, görüş mesafesinin duman yüzünden 200 metrenin altına düşmesi nedeniyle civardaki kentlere yönlendiriliyor.

Moskova’da sokaklar önceki günlere nazaran daha da sakinleşirken, hava sıcaklığının bugün yeni bir rekor kırarak 38,2 dereceye kadar yükselmesi yüzünden, başkentlilerin bir kısmı kent merkezindeki süs havuzlarında serinlemeye çalışıyor.

Moskova’nın çevresinde 31 orman ve 15 bataklık bölgenin yandığı, önceki gün 37,5 hektar olan bataklık alan yangının, dün 67,7 hektara yükseldiği belirtildi.

Yetkililer, ülke genelinde çıkan yangınlarda şu ana kadar en az 52 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, 2 binden fazla evin de kül haline geldiğini belirttiler.

ÇERNOBİL KORKUSU
Rusya Acil Durumlar Bakanı Sergey Şaygu, Ukrayna sınırı yakınındaki Briyanskaya bölgesindeki yangınların dumanla birlikte radyoaktif maddeleri (Çernobil tozu) havaya yaymasından endişe duyduklarını söyledi.