Bursa’daki FETÖ/PDY operasyonunda 11 kişi aliyede

Olaylar
Bursa’da, FETÖ/PDY’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan, devlet kurumlarına kendi elemanlarını yerleştirmek amacıyla kurulduğu iddia edilen bir derneğin yönetici ve çalışanı 11 şüp...
EMOJİLE

Bursa’da, FETÖ/PDY’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan, devlet kurumlarına kendi elemanlarını yerleştirmek amacıyla kurulduğu iddia edilen bir derneğin yönetici ve çalışanı 11 şüpheli, adliyeye sevk edildi.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince FETÖ/PDY’ye insan kaynağı sağladığı iddiasıyla bir derneğe düzenlediği operasyonda 3 gün önce gözaltına alınan S.K, R.B, O.T, B.G, H.Ç, T.B, Z.D, T.A, H.T, A.E, B.E,  emniyetteki işlemlerin ardından Muradiye Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi.

Şüpheliler daha sonra Bursa Adliyesi’ne götürüldü.

Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, dernek yöneticilerin Paralel Devlet Yapılanması’na (PDY) bağlı özel okul, dershane ve özel üniversitelerde okuyan ya da örgüte yakın kişiler vasıtasıyla referans olunan, FETÖ’ye hizmet edebilecek öğrencileri tespit ettiğini, bu öğrencilerin öz geçmişlerini bir havuzda topladıklarını belirlemişti.

Örgüt üyelerince devlet kurumlarına kendi elemanlarını yerleştirmek amacıyla kurulduğu ve insan kaynakları (İK) departmanı gibi kullanıldığı ileri sürülen bir derneğin yönetici ve çalışanı 11 kişi, 4 aylık bir çalışmanın ardından gözaltına alınmıştı.

Şüphelilere ait evlerde yapılan aramalarda yaklaşık 10 bin kişinin öz geçmişinin bulunduğu bir ”havuza” ulaşılmış, dernek üyelerinin öz geçmişi ”havuza” alınan kişilerle mülakat yaptıkları, zanlıların FETÖ/PDY’ye hizmet edecek kişileri bu yolla belirledikleri öne sürülmüştü.