BTK başkanı: Amaç Sansür Değil, Güvenli İnternet

Olaylar
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), internette istek dışı görüntülenen gayri ahlakî içerik ve ticarî e-maillerin, kaynağından engellenmesiyle ilgili kararı tartışılıyor...
EMOJİLE

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), internette istek dışı görüntülenen gayri ahlakî içerik ve ticarî e-maillerin, kaynağından engellenmesiyle ilgili kararı tartışılıyor.Farklı medya organları bu durumu ‘internet sansürü’ olarak değerlendiriyor. Ancak BTK Başkanı Tayfun Acarer, daha güvenli internet amacıyla şubat ayında alınan kararı şimdi eleştirenlerin ‘siyasî davrandığı’ görüşünde. Zaman’a konuşan Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek de Acarer gibi mevcut kullanılan interneti hiçbir biçimde engellemenin söz konusu olmayacağını vurguluyor. Şimşek yeni uygulamayı eleştirenlere, "Amerika, İngiltere, Almanya ve Avusturya’da da yıllardır var." şeklinde cevap veriyor. BTK, internet hizmeti sağlayan şirketlerin, 22 Ağustos’tan itibaren abonelerine ‘standart, çocuk, aile, yurtiçi’ şeklinde 4 filtreleme seçeneği sunmasını istiyor.

BTK, şubat ayında "İnternetin Güvenli Kullanımına Dair Usul ve Esaslar Taslağı"nı onaylamıştı. Taslak, internet hizmeti sağlayan şirketlerin abonelerine dört farklı filtreleme seçeneği (standart, çocuk, aile, yurtiçi) sunmasını içeriyor. Bunlardan herhangi birini seçmeyen abonelerin internet erişimi ‘standart’ profile uygun olarak filtrelenecek. BTK, 4 seçenek için de filtre listeleri hazırlıyor. Konuyla ilgili olarak yapılanın ‘sansür’ olduğunu savunan Bağımsız İletişim Ağı (bianet), uygulamanın kaldırılması için Danıştay’a başvurdu.

Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek, bu itiraza katılmıyor. Şimşek, "Vatandaşlarımız eğer tercih yapmıyorlarsa, herhangi bir yere başvurmalarına gerek kalmayacak, mevcut interneti kullanmaya devam edecekler." diyor. "Bu uygulama Çin, Küba ve İran’da var." eleştirilerine karşı çıkan TİB Başkanı, "Aksine bu Amerika, İngiltere, Almanya ve Avusturya’da var. Bu uygulamalar Avrupa ülkelerinin yıllardır yaptığı uygulamalar." ifadesini kullanıyor.

Uygulamanın sahibi BTK’nın başkanı Tayfun Acarer de sansür iddiası varsa bunu söylemek için neden 2,5 ay beklendiğini soruyor. Düzenlemeyle standart paket dışında aile, çocuk ve yurtiçi paketleri oluşturulduğunu, yeni filtrelemelerin de bu üç paket için geçerli olacağını belirten Acarer, "Yeni seçim yapmayanlar halen mevcut işleyen standart pakette kalacak. Filtre uygulanmayacak. Bir olay bu kadar çarpıtılır mı, pes diyorum. Şu anda zaten herkes standart tarifede." şeklinde konuşuyor. Hazırlanan çalışma, içinde zararlı içerik barındıran siteler hakkında ‘kara liste’ oluşturulmasını öngörüyor. BTK tarafından ‘kara liste’ye alınan sitelerin alan adı, IP adresi, port ve diğer bilgileri işletmecilere bildirilecek.
 

Zaman