Bedelli Askerlik Taslağı İmzaya Açıldı

Olaylar
Gelecek hafta Meclis gündemine gelmesi beklenen taslakta yaş sınırının 30, bedelin ise 25 bin TL olaca-ğı öğrenildi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta yasalaşacağını duyurduğu bedelli ...
EMOJİLE

Gelecek hafta Meclis gündemine gelmesi beklenen taslakta yaş sınırının 30, bedelin ise 25 bin TL olaca-ğı öğrenildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta yasalaşacağını duyurduğu bedelli askerlikle ilgili düzenleme tamamlandı. Tasarı Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Gelecek hafta Meclis gündemine gelmesi beklenen taslakta yaş sınırının 30, bedelin ise 25 bin TL olacağı öğrenildi. Yaşı 40’ın üzerinde olanlar için 25 bin TL’lik miktar kademeli olarak artacak. Genelkurmay Başkanlığı, hükümete ilettiği görüşünde 35 yaş sınırı istemişti. Bakanlar Kurulu’ndaki eğilim ise 26-28 yaş yönündeydi. Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in önceki gün Başbakanlık’ta gerçekleştirdiği görüşmede orta yolda uzlaştığı ve 30 yaşta görüş birliğine vardığı belirtiliyor.
 
Düzenlemeden 100 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Bu rakamın gerçekleşmesi halinde yaklaşık 2 milyar 500 bin TL gelir elde edilecek. Bedelli askerlikten gelecek paranın nerelere aktarılacağını Başbakan Tayyip Erdoğan açıklayacak. Gelirin bir kısmının şehit yakınları ve gazilerin yararlanması için Sosyal Yardımlaşma Fonu’na aktarılacağı belirtiliyor. Bu konuda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in bir çalışma başlattığı kaydediliyor.