Başörtüsünü Açıp Kızın Başını Duvara Vurdu!

Olaylar
HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ… Balıkesir Burhaniye Sağlık Meslek Lisesi`nde, okul çıkışında iki kız öğrencinin başörtüsünün bir öğretmen tarafından zorla çıkarıldığı ve kafalarının duvara vuru...
EMOJİLE

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ…

Balıkesir Burhaniye Sağlık Meslek Lisesi`nde, okul çıkışında iki kız öğrencinin başörtüsünün bir öğretmen tarafından zorla çıkarıldığı ve kafalarının duvara vurulduğu iddia edildi. Öğrencileri, araya giren arkadaşları ve diğer öğretmenler kurtardı. Zanlı öğretmen Bekir H. (45), velilerin şikayeti üzerine Burhaniye Merkez İlçe Karakolu`na götürülerek ifadesi alındı. Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de soruşturma başlattı.

Olay, dün saat 12.10 sıralarında Burhaniye Sağlık Meslek Lisesi çıkışında meydana geldi. İddiaya göre 10. sınıf öğrencileri F.Ç. ve S. A., okul çıkışında başörtülerini taktı. Bu sırada meslek dersi öğretmeni Bekir H., F.Ç.`nin başörtüsünü başından çıkarmak istedi. Geri çekilmek isteyen F.Ç.`nin başını duvara vurup küfür ve hakaret etti. Bekir H. ayrıca S.A.`yı da kolundan tutarak darp etti. Öğrencileri, okulun diğer öğretmenleri kurtardı. Olayı duyan iki öğrencinin velileri, öğretmen Bekir H.`den şikayetçi oldu. Bekir H., Burhaniye Merkez İlçe Karakolu`na götürülerek ifadesi alındı. Bu arada Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de soruşturma başlattı.

İl Milli Eğitim Müdürü İlhan Aslan, "Soruşturma devam ediyor. Öğretmenimizin bu şekilde müdahale etmesi hoş değil, son derece yanlış. Daha önce de bu öğretmenimiz hakkında bu tür hadiseler oldu. Bu hadiselerden dolayı geçirmiş olduğu soruşturmalar da var. Böyle bir hareketinden dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hakkında idari tahkikat başlatıldı." dedi. Geçen yıllarda Savaştepe ilçesinde görev yapan Bekir H.`nin Samsun`a tayin edildiği; ancak mahkeme kararıyla tekrar Balıkesir`e geldiği bildirildi.

SEÇİM SÜRECİNDE GERGİNLİK İSTEYENLER VAR

Balıkesir Sivil Güçler Birliği Başkanı Av. Mehmet Birol Şahin, iki öğrenciye yapılan saldırının son derece üzücü ve vahim olduğunu belirterek, olayın hoşgörü ortamını bozmaya yönelik bir davranış olduğunu kaydetti. Son dönemde başörtüsünün toplumun büyük bir bölümünün ortak düşüncesiyle problem olmaktan çıktığını vurgulayan Şahin, "Bu tür olaylar artık yaşanmıyordu; ancak seçim öncesi insanların hassasiyetleri ve inançları ile ilgili toplumu yeniden germek ve kendilerine göre seçimi etkilemek üzere bu tür hareketler yapıldığını görüyoruz. Nitekim bu olaydan sonra marjinal bir siyasi partiye mensup bir grup, karakol önünde toplandı ve öğretmene destek verdi. Sağduyulu vatandaşlarımızın, bu tür tahriklere fırsat vermemesi gerekir. Biraz daha sabırlı olmalarını tavsiye ediyoruz." şeklinde konuştu. Hukuki süreci takip ettiklerini dile getiren Şahin, seçim öncesi bu tür olayların ülkenin farklı yerlerinde meydana gelebileceği uyarısında bulundu. Vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Av. Şahin, "Demokrasiyi ve insanlarımızın inançlarını içine sindiremeyen bir grup, sürekli bu tip tahriklerle çirkin emellerini gerçekleştirmeye çalışıyor. İki kız öğrenciye saldırıda bulunan kişinin öğretmen olması da ayrıca vahim bir durumdur. Hoşgörü ve huzur ortamını bozmak, kimsenin haddine değildir." dedi.

cihan