Başbakan bırak desin bırakırım

Olaylar
Ak Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün, Lig Tv’deki Maraton programında yorumculuk yapması tartışma yarattı. Milletvekillerinden köşe yazarlarına kadar birçok kişi, siyasete soyunan...
EMOJİLE

Ak Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün, Lig Tv’deki Maraton programında yorumculuk yapması tartışma yarattı. Milletvekillerinden köşe yazarlarına kadar birçok kişi, siyasete soyunan Şükür’ün ekranlardan futbol yorumlamasının etik olup olmadığını sordu. İşte bu eleştirileri yanıtlayan Hakan Şükür dün konuya son noktayı koydu. Şükür, “Bunun etik olmadığını düşünmüyorum. Yazı yazarak para kazanan milletvekilleri var. Vicdanen rahatım” diye konuştu. Yayıncı kuruluşun talebinde ısrarlı olduğunu ve teklifin mesleki donanımını ortaya koyması açısından cazip olduğunu belirten Şükür, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Parayı hiç düşünmedim, böyle bir derdim yok. Buradaki idari birimleri aradım. Yasal olarak bir sorun teşkil etmediği ve bu görevi yapabileceğim söylendi. Böyle bir cevabı aldım ve Sayın Başbakanımızla konuştum. Bana, ‘Bu senin yaptığın bir iş. Yasal bir sorun yoksa, yasaların bağlayıcılığı yoksa yapabilirsin tabii ki’ dedi.”

Görevimin her zaman başında olacağım

Milletvekilliğinin asli görevi olduğunu belirterek, “Görevimin her zaman başında olacağım” diye konuşan Şükür, şöyle devam etti: “Tanınan bir insan olarak birçok yerde görünmem gerekiyor. Millet de benden vekillik bekliyor. Projeler de üretiyoruz. Bunları da yeri geldiğinde paylaşırız ama futbol benim için bir sevda, hobi. Eğer partim hiçbir yasal sorun olmasa da Sayın Başbakanımız, Meclis Başkanımız, derlerse ki ‘Böyle bir şeye gerek yok, biz yapmanı istemiyoruz’, onlar benim büyüklerim ve bu ülkenin önemli değerleridir. Onların söylediği ölçüde hareket etmeye hazırım. Fakat yasal bir engel olmadığı için bu görevi seve seve, objektif bir şekilde yapabilirim. Hayatım boyunca medyada yazılanlara göre hareket etmedim. Başarılarımın arkasında hep bu vardır. Hırsızlık yapmadım. Çok açık, net olan bir şeyin karşılığını vermeye çalışıyorum.”

Siyasiler ne dedi?

Bağdaşmayan iş ise milletvekilliği düşer

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’dan, çarpıcı yorum.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Hakan Şükür tartışmasıyla ilgili, “Vekillikle bağdaşmayan bir iş yaptığın zaman milletvekilliği düşer. Ağır yaptırımlar var” dedi. Kuzu dün TBMM’de gazetecilerin soruları üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: “Konu para alıp almama meselesinden öte, bu tür konular milletvekilliği ile bağdaşır mı, bağdaşmaz mı meselesi. Olayın etik boyutu ayrı bir konu. Evvela bu meselenin hukuki boyutunu görüşmek lazım. O da çok net değil, net olsa söylerim. Rahatsızlık konunun berrak olmamasından kaynaklı, konunun kendisi sıkıntılı. Yeni anayasa yapılıyor, önce onu netleştirelim orada, sonra konuşuruz.” ANKARA

Öğretmenlik yapamadım-  Muharrem İnce (CHP)

ŞÜKÜR’ün, özel izinle futbol yorumcu olmasını Twitter’daki sayfasında yorumlayan ve aynı zamanda fizik öğretmeni olan CHP Yalova Milletvekili, 2004 yılında Ankara’daki Ömer Seyfettin Lisesi’nde boş geçen fizik derslerine ücret talep etmeden girmek istediğini hatırlatarak, “Meclis Başkanlığı buna izin vermedi” dedi.

Spekülasyon yaratır- Atilla Kart (CHP)

“SORUN, böyle bir faaliyetin milletvekilliği göreviyle bağdaşıp-bağdaşmadığıdır. Şike iddialarının yoğun bir şekilde tartışıldığı bir dönemde; iktidar gücü ve nüfuzuna sahip olan bir milletvekilinin, böyle bir faaliyetin içine girmesi beraberinde kaçınılmaz olarak spekülatif yorum ve değerlendirmeleri getirecektir.”

Köşe yazarları Şükür için ne yazdı?

Önce yanıp tutuşurlar- Ahmet Hakan (Hürriyet)

YANIP tutuşurlar milletvekili olmak için. Maksat hasıl olduğunda da.. “Bu muymuş” diye dertlenip mutsuz olurlar. Aldıkları parayı beğenmezler. İşlevlerinin el kaldırıp indirmek olmasından şikayet ederler. Hakan Şükür’ün Meclis yerine Maraton’da yorumculuğu tercih etmesinin genel nedeni budur.

Şimdi ne değişti?- Melih Aşık (Milliyet)

BİLİNDİĞİ gibi Hakan, milletvekili seçilmeden önce yıllık 750 bin liraya TRT’de spor yorumculuğu yapıyordu. Milletvekili seçilince eleştiriler üzerine bu işi bırakmak zorunda kalmıştı. Şimdi ne değişti? Yaygın kanı teklifin Lig TV’den değil bizzat Hakan Şükür’den geldiği yolunda…

Yürü ya Hakan! – Yalçın Doğan (Hürriyet)

LİG TV’de yorumcu olacağı haberleri geliyor. Kimbilir kaça? Ne de olsa, günümüzde bulunmaz kumaş. Ama acaba milletvekili olarak bu yorumculuk ne kadar mümkün, ne kadar doğru? Olsun, arkasında Fethullah, önünde Erdoğan, kim tutar seni Hakan, yürü ya Hakan.

Vekilliği ucuzlaştırdı- Mehmet Tezkan (Milliyet)

BUNDAN sonra Hakan Şükür’ün asli işi yorumculuk olacak. (Daha çok para kazanacak!) Tali işi, ikinci işi, boş zamanda yaptığı iş.. Hakan Şükür futbol yorumculuğunu daha önemli görerek milletvekilliğini önemsizleştirdi, ucuzlaştırdı.. Madem bu kadar meraklıydı, Meclis’te ne işi vardı…

Hürriyet