Başbakan Antalya adayını açıkladı

Olaylar
Erdoğan, AK Parti Antalya İl Başkanlığı tarafından ANFAS EXPO Fuar Alanı’nda düzenlenen aday tanıtım toplantısında, kentte bir kez daha tarihi günler yaşadıklarını belirterek, 2 gün içerisinde r...
EMOJİLE

Erdoğan, AK Parti Antalya İl Başkanlığı tarafından ANFAS EXPO Fuar Alanı’nda düzenlenen aday tanıtım toplantısında, kentte bir kez daha tarihi günler yaşadıklarını belirterek, 2 gün içerisinde resmi açılışı yapılacak yatırımlara dikkati çekti.

Antalya’da yeni bir dönemin kapılarını araladıklarını dile getiren Erdoğan, “İzmir’de açıkladığımız 12 il belediye başkan adayıyla birlikte sayı 80’e ulaştı, geriye sadece bir ilimiz kaldı, Antalya. Bugün de Antalya adamızı açıklıyoruz. 81 vilayetin büyükşehir ve il belediye başkanlarını böylece açıklamış oluyoruz” diye konuştu.

“Bizim milletimize, ülkemize aşkımız var”

“Antalya’yı turizmde, eğitimde, sağlıkta, tarımda daha da büyütmeye, Akdeniz’in parlayan yıldızı haline, dünyada bir marka şehir haline getirmeye devam edeceğiz” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir şehir vizyonla büyür. Bir şehir planla projeyle büyür. Şehirle ilgili hayalleriniz olacak. Şehre aşkınız olacak, sevdanız olacak. Bir şehir ancak bu şekilde gelişecek. Her zaman söylüyorum. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bizim, insanımıza sevdamız var. Bizim, milletimize, ülkemize aşkımız var. Bizim, şehirlerimize tutkumuz var. Biz, şehirdeki rant bizim olsun, prestij bizim olsun, idare bizde olsun, güç bizde olsun diye değil, şehre hizmet etmek, şehri büyütmek, huzura, güvenliğe kavuşturmak için, imar ve inşa etmek için bu yollardayız. Tıpkı Aşık Veysel’in ifadesiyle, ‘uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece.’ Evet, gideceğiz gündüz gece. Durmak yok yola devam.”

“Antalya’da ocaklara ateş düşmüyor”

Terör meselesine muhalefet partilerinini yaklaşımını eleştiren Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:

“İşte terör meselesi, CHP de MHP de BDP de terör meselesi üzerinden farklı farklı kara propagandalar yapıyorlar ama bizim bu konuda söyleyeceğimiz çok net. Antalya’ya son 1 yıldır yeni şehitler gelmiyor. Antalya’da ocaklara ateş düşmüyor, Anneler yavrularını yitirmiyor. İstikrar sayesinde güvenlik sayesinde Antalya’ya dünyanın her ülkesinden akın akın turist geliyor. Antalya’da anneler, babalar, turizmciler, çiftçi huzurlu.”

“CHP, MHP, BDP ne derse desin. Antalya’da, diğer 80 vilayetimizde sonuç ortada” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Göreve geldiğimizde 230 milyar dolar milli gelire sahip Türkiye, şu anda 782 milyar dolar milli gelire sahip. 2012 sonu itibarıyla ve büyüme hızına bakıyorsunuz son çeyrekte 4,4 büyüme. Dört dörtlük büyüme hızı. 9 ayda yüzde 4’lük büyüme. Dünyada ilk 5-6 ülkede Türkiye yerini aldı. Bu barış sürecini tesis ederken hiçbir şeyden taviz vermedik. CHP, Antalya’da istismar ettiği bayrağı gidip Hakkari’de sallayamadı. Orada anlaşma farklıydı. İzmir’de salladığın Türk bayrağını gel de Hakkari’de salla. Niye sallayamadın? Ama biz 81 vilayetin 81’inde de şanlı bayrağımızı, yüreğimizle göğsümüzü gere gere sallandırdık, sallandırıyoruz. Bayraktan utandılar. İzmir’de, Antalya’da Türk bayrağını sallamak kolay. Haydi Hakkari’de bunu yap. Bunlar Sivas’ın ötesine söyleye söyleye zor gittiler. Hiç duyuyor musunuz gittiklerini? Seçim kampanyası başladığı zaman mecburen birkaç ilde dolaşacaklardır.

‘Ulusalcıyız’ diyorlar ama Türkiye’yi bir bütün olarak kucaklayamıyorlar. ‘Milliyetçiyiz’ diyor ama milletin her bir ferdine aynı nazarla bakamıyorlar. Sloganlarla konuşmak suretiyle siyaset yapılmaz. Biz, iş üretiyoruz, hizmet üretiyoruz, ortaya hizmet koyuyoruz. Onlar, ‘şehitler gelsin, gençler hayatlarını kaybetsinler’ diye ellerini ovuştururken, biz ölümleri nasıl durdururuz, gözyaşlarını nasıl dindiririz, Türkiye’yi nasıl büyütürüz, ülkemizin güç itibarına nasıl itibar kazandırırız, bunun gayreti içindeyiz.”

“Esnafa yapacaklarınızı anlatın, esnafla birlikte hareket edin”

Erdoğan, partisinin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayına ve ekibine seslenerek, şunları söyledi:

“Antalya’da şu çirkin betonlaşmayı artık adeta bitirme noktasına gelmeniz lazım. Kaçak yapılaşmaya, bu çirkin yapılaşmaya kesinlikle son vermeniz gerekiyor. Esnafa yapacaklarınızı anlatın, esnafla birlikte hareket edin. Antalya’nın iş adamlarını toplayın, Antalyalı iş adamlarının önünü açın. Turizmcileri toplayın, turizmde yeni pazarlara açılın. Antalya’da evine ekmek götürmekte zorlanan varsa yanında olun. Bakacak kimsesi olmayan yaşlılara özel hizmet götürün.”

Aile hekimliği uygulamasını başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, aile hekimleri yoluyla 25 bin aileye ulaştıklarını anlattı. Erdoğan, “Yaşlı insanların evine doktor ve sağlık hizmeti götürmekte, yerel yönetimler olarak da kararlılığımızı ortaya koyacağız. Geçen defa bu hizmetleri başlattık ama bunu birileri durdurdu, şimdi bunu en üst seviyeye çıkaracağız” diye konuştu

“En ücra köydeki hizmete büyükşehir ulaşacak”

Artık köylerden de büyükşehir belediyesinin sorumlu olduğuna işaret eden Erdoğan, suyu kesilen köye artık büyükşehir belediyesinin su götüreceğini vurguladı. Ana muhalefet partisinin Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’nu Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğünü anımsatan Erdoğan, büyükşehirlerin artık tüm ilçe ve köylere hizmet götüreceğini bildirdi. Erdoğan, şöyle dedi:

“En ücra köydeki hizmete büyükşehir ulaşacak. Onu, orada foseptik çukurlarına mahkum etmeyecek. Oraya da kanalizasyon yapacak. İçme suyu yoksa içme suyunu büyükşehir belediyesi halledecek. Bütün kanalizasyon teşkilatlarını kuracak. Antalya’nın içme suyu ve kanalizasyon idaresi, en ücra köyden sorumlu. İtfaiyesi oraya hizmet verecek. İlçe belediyeleri aynı şekilde orada hizmet verecek. Yani yeni büyükşehir yasasında hem imar bütünlüğü hem hizmet bütünlüğü var. Bundan önce bu yoktu.”

“Antalyalılara, CHP’nin gerçek yüzünü gösterin”

Partililere seslenen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Arkadaşlar, bu süreçte CHP, MHP, BDP bütün oraya gönül vermiş kardeşlerimize de ulaşacaksınız, o kardeşlerimize de gideceksiniz, kapılarını çalacaksınız. Onlara da anlatacaksınız. Kandırılmış, yanlış yönlendirilmiş hatta peşin hükümlü, bizi bugüne kadar tanıyamamış vatandaşlarımız olabilir. Onlarla da konuşacaksınız. Hizmetlerinizde hangi partiye oy vermiş olursa olsun dürüst, liyakatlı insanlarla çalışalım. Antalyalılara, CHP’nin gerçek yüzünü gösterin.”

Antalya adayı Türel

Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda Antalya’da yapılan yatırımların tanıtım filminin gösterilmesini istedi. Gösterimin ardından sözlerine devam eden Erdoğan, “Antalya’ya yabancı olmayan, Antalya belediyeciliğini gayet iyi bilen, inandığımız, güvendiğimiz” ifadelerini kullandığı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’in Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını açıkladı.

Türel’in özgeçmişinin okunmasından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 30 Mart akşamı Antalyamız’da bir milat olacak, buna inanıyoruz” dedi.

TRT Haber