Barış, Ermenilere de Yarayacak

Olaylar
Ermenistan ile işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesi yüzünden gerginlik yaşayan Azerbaycan’ın Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov, Erivan’a "Barıştan kaçma!" uyarısı yaptı. A...
EMOJİLE

Ermenistan ile işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesi yüzünden gerginlik yaşayan Azerbaycan’ın Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov, Erivan’a "Barıştan kaçma!" uyarısı yaptı.

Azimov, "Ermenistan, yapılacak bir anlaşmadan çok büyük fayda sağlayacaktır, çünkü ekonomisi hiç iyi durumda değil ve sürekli nüfus kaybediyor." dedi. Ankara’yı ziyaretinde Zaman’ın sorularını cevaplayan Azimov, Ermenistan’ın şu anda ülke nüfusunun neredeyse yarısını kaybettiğine vurgu yaparak, "Ermeni halkı çözüm önerileri üretmek için çok önemli bir fırsatı kaçırıyor." ifadelerini kullandı.
 
Azerbaycan’ın yaklaşık yirmi yıldır Dağlık Karabağ sorununu "Minsk Grubu" girişimiyle çözmek için çaba sarf ettiğini fakat neredeyse hiç ilerleme kaydedilemediğini anlatan Azimov, Ermenistan’ın, ordusunu bölgeden çekmeyi reddederek süreci bloke ettiğini söyledi. Azimov, ayrıca, "Türkiye ve Azerbaycan dışında sorunu çözmeyi isteyen başka kimse yok." diyerek, sürecin diğer aktörlerine de tepki gösterdi. Minsk Grubu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (OSCE) bünyesinde 1992 yılında teşekkül etmişti. Dağlık Karabağ sorunu Azeri dış politikasının en önemli meselesi olarak görülürken geçen yirmi yıllık süre içerisinde Minsk Grubu teşkil edilirken öngörülen ve sorunu nihayete erdirecek olan bir konferans düzenlenemedi.
 
Azimov, Minsk Grubu üyesi Fransa’nın meclisinden "Ermeni soykırımı" iddialarını inkâr edenleri cezalandırmaya yönelik bir yasa geçirmesini ise "tuhaf" bulduğunu kaydetti. Fransız Meclisi’nden geçen karardan ötürü ülkesinin büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını söyleyen Azimov, Ermeni sorunuyla ilgili diğer pek çok konuda olduğu gibi Azerbaycan’ın bu konuda da Türkiye ile aynı safta olduğunu belirtti. Bakan Yardımcısı, bu yasanın içerdiği çifte standart yüzünden Fransa’nın imajını ağır şekilde yaralayacağını ifade etti.
 
Türkiye, Avrupa’ya açılan penceremiz

Türkiye’nin, Azerbaycan’ı tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatan Azimov, o zamandan beri Türkiye’nin Avrupa’ya seyahat eden Azeriler için "Avrupa’ya açılan pencere" olduğunu söyledi. Azimov, iki ülkenin Kabil’deki NATO gücünde olduğu gibi beraber çalışma kapasitelerini de ortaya koyduklarını anlattı.
 
Ülkesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne 2012-2013 dönemi için geçici üye seçilmesinden de bahseden Azimov, 193 üye ülkeden 155’inin oyunu alarak bu sorumluluğu üstlenmelerinin kendilerine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.
 

Zaman