Aydın Doğan Lisesi Yıkılıyor mu?

Olaylar
İşadamı Aydın Doğan’ın yaptırıp Milli Eğitim’e bağışladığı okul için kötü haber geldi. Devlet ağırdan aldı, okul arazisini bir türlü kamulaştırmadı. ‘Ya para ödeyin ya geri verinR...
EMOJİLE

İşadamı Aydın Doğan’ın yaptırıp Milli Eğitim’e bağışladığı okul için kötü haber geldi. Devlet ağırdan aldı, okul arazisini bir türlü kamulaştırmadı. ‘Ya para ödeyin ya geri verin’ diyen arsa sahibi davayı kazandı. Mahkeme ‘yıkım ve tahliye’ dedi. Gözler Bakanlığa çevrildi.

İşadamı Aydın Doğan, yıllar önce okul yaptırıp bağışlamak istediğini söyleyerek İstanbul Valiliği’ne başvurdu. Valilik, Bahçelievler’de, E 5 kenarında Oral Baran’a ait araziyi gösterdi. Doğan, adını taşıyan liseyi yaptırdı, Milli Eğitim’e bağışladı. Ancak devlet 1998 yılında yapılıp hizmete açılan okul arazisini aradan geçen uzun yıllara rağmen kamulaştırmadı. Tapu alınamadı.
 

FİYAT FARKI ÇOK YÜKSEK

Arsa sahibi Oral Baran, İstanbul’un en değerli noktalarından birinde bulunan arazisi için devletten tek kuruş alamayınca yargıya başvurdu. Süreç içinde okul çevresinde de birbirinden lüks siteler, iş merkezleri yükselmeye başladı. Arazinin değeri katlandı. Baran, kamulaştırma bedeli ödenmeyen arazisini geri istedi. Mahkemelik olan arsa sahibiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü fiyatta bir türlü anlaşamadı. İl Müdürlüğü arazinin metrekaresine bin 500 lira değer biçti. Baran ise etraftaki lüks siteler ve AVM’leri emsal gösterip metrekareye 15 bin dolar istedi.

Bakırköy Sulh Hukuk Mahkemesi okulun yıkılarak tahliye edilmesine karar verdi. Milli Eğitim Müdürlüğü itiraz etti. Ancak Yargıtay da kararı onadı. ‘Okul yıkılacak mı, yıkılmayacak mı’ sorusu gündemde. Milli Eğitim yetkilileri kararı uygulanabilir bulmazken arazi sahibi ısrarlı. ‘Ya metrekare fiyatına 15 bin doları verin ya da okulu yıkıp arazimi verin’ diyor. Yıkım kararı uygulanırsa gözde liselerde birisi binasız kalacak.

Akşam