AVM’ler Pazar Günü Kapanırsa…

Olaylar
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün liderliğinde hazırlanan Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı’na organize perakende sektörünün çatı kuruluşu Alışveriş Mer...
EMOJİLE

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün liderliğinde hazırlanan Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı’na organize perakende sektörünün çatı kuruluşu Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) isyan etti. Başkan Mehmet Nane, tasarının seçim propagandaları ve kısa süreli çıkarlara alet edilmeyecek kadar önemli olduğunu söyledi.

BU VEBALİ KİM ALIR?

Tasarıda yer almamasına rağmen AVM‘lerin pazar günü kapatılması ihtimali gerçekleşirse 81 bin çalışanın işini kaybedebileceğine dikkat çeken Nane, "Bu vebali kim almak istiyor? Pazar günü kapatılmak demek sektörden yüzde 18 işçi çıkarmak demektir" dedi. İlave bir şemsiye yasaya ihtiyaç duyulmadığını belirten Nane, "Faytoncular iş kaybediyor diye otomobil fabrikası kurulmasının önüne geçilseydi ne olurdu? Bugün de bize buyapılmak isteniyor" dedi. Mevcut yasa tasarısı sektörün bütünü için düzenleyici olmak yerine yatırım engeli yaratan, kayıtdışını teşvik edecek nitelikte olduğunu vurgulayan Nane, şöyle konuştu: "Türkiye’de AVM’de yabancı oranı yarı yarıya. Açılması planlanan 68 tane AVM düşünüldüğünde yatırım tutarı yaklaşık 7 milyar dolar civarında. Bu da çok ciddi bir yabancı sermayenin ülkemize girişi demektir ama bu taslak yabancı yatırıma engel yaratıyor."

Bakkal Amca’ya karşı değiliz

Mehmet Nane şöyle konuştu: "Türkiye’de ne bakkal amca hipermarkete ne de hipermarket bakkal amcaya karşıdır. Karşı karşıya gelen değil yan yana duran taraflarız. Tasarı geleneksel perakendeyi destekler gibi görünen ancak modern perakendenin gelişimini engelleyen bir tasarı. Kimseye fayda sağlamıyor" diye konuştu.