Asıl Sıcak Büyükşehirde

Olaylar
Yapıların depoladığı güneş enerjisini geri vermesi sonucunda oluştuğu belirtilen ”ısı adacıkları” nedeniyle büyük şehirlerde yaşayanların daha fazla sıcağa maruz kaldığı bildirildi. Meteor...
EMOJİLE

Yapıların depoladığı güneş enerjisini geri vermesi sonucunda oluştuğu belirtilen ”ısı adacıkları” nedeniyle büyük şehirlerde yaşayanların daha fazla sıcağa maruz kaldığı bildirildi.

Meteoroloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Taşcı, yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının meteorolojik rasat parklarında bulunan yerden 2 metre yükseklikte kapalı siperler içinde ölçüldüğünü belirtti.

Hava sıcaklıklarının gölgede ölçülen değerler olduğunu vurgulayan Taşçı, bu nedenle vatandaşların güneş altında fazla kalmamaya ve çok acil olmadıkça sıcağın fazla hissedildiği öğle saatlerinde sokağa çıkamaya dikkat etmesini istedi.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların tahmin edilenden daha fazla sıcağa maruz kaldığını dile getiren Taşçı, ”Büyük yerleşim birimlerinde yaşayan insanların hissedilen hava sıcaklıklarına ilave olarak şehirler üzerinde oluşan ısı adacıklarından da etkilenmesi kaçınılmazdır. Isı adacıklarının temel nedeni ise şehirleri oluşturan tüm yapıların imal edildiği malzemelerdir. Gün boyunca güneş enerjisi depolayan bu yapı malzemeleri belli bir depolama sürecinden sonra enerjiyi tekrar geri verirler. Bu yüzden, şehirlerde yaşayanlar, caddelerde, sokaklarda, hatta parklarda bile gezerken bu yapı malzemelerinden yansıyan sıcaklıkları hissederler” dedi.

Taşçı, özellikle Ankara’nın da içinde bulunduğu İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu gibi karasal iklim özelliklerinin belirgin yaşandığı yerlerde gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farklılıklarının fazla olması gerektiğini belirterek, ”Buna rağmen yapılaşmadan ve yapı malzemelerinden dolayı büyük yerleşim merkezlerinde yaşayanlar, bu farklılıkları daha az hissetmektedirler” diye konuştu.