Ahlaksız karikatüre tepki yağdı

Olaylar
Terör örgütü PKK’nın yayın organı Özgür Gündem gazetesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı karikatürde Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in “Cennet anaların ayakları altındad...
EMOJİLE

Terör örgütü PKK’nın yayın organı Özgür Gündem gazetesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı karikatürde Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in “Cennet anaların ayakları altındadır” hadisiyle alay etti. Ahlaksız karikatüre Türkiye’nin dört bir yanından tepki yağdı. Gaziantep’te, Peygamber Sevdalıları Platformu üyeleri adına açıklama yapan Mehmet Faik Doğan, “PKK yandaşı Özgür Gündem gazetesinin peygamber efendimize olan düşmanlığını benimsemesi kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

1500 KİŞİ TEKBİRLE PROTESTO ETTİ

Diyarbakır’da bir grup Hüda-Parlı ile İslami sivil toplum kuruluşu üyeleri, Özgür Gündem gazetesini tekbir getirerek protesto etti. Cuma namazı sonrasında yapılan protesto eylemine yaklaşık 1500 kişi katıldı. Eylemde, ‘Sahibin bile söndüremedi, Peygamber aşkımızı sen mi söndüreceksin Charlıe Hebdo torunu’ dövizleri taşındı. Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Kütahya Şube Başkanı Nazif Kocaçoban da, “Küfrünüzde ve kininizde boğulup gidecek ve ‘ebter’ olup unutulacaksınız” diye konuştu.

Diyarbakır’daki protesto gösterisine yaklaşık 1500 kişi katıldı.

DÜPEDÜZ İHANET, HESAP SORULSUN

Konya’da bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri de cuma namazı sonrası gazeteyi protesto etti. Konya Peygamber Sevdalıları Derneği Koordinatör Sözcüsü Mehmet Zülfi Tan, “Bu ülkedeki cesur yürekli yetkilileri, bunlardan hesap sormaya davet ediyoruz” diye konuştu. Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, “Karikatür, o gazetenin ruh halini yansıtıyor” değerlendirmesini yaptı. Türkiye Gençlik Vakfı Kahramanmaraş Kadın ve Aile Koordinatörü Meryem Asuman Sertpolat “Kadınları yücelten hadisin aşağılaması, düpedüz bir ihanettir” dedi.

BU ÖZGÜRLÜK DEĞİL BARBARLIK

Karikatür, Adıyaman’da Vahdet-Der üyelerince cuma namazı sonrası protesto edildi. Adana, Şanlıurfa, Van, Mersin’de Peygamber Sevdalıları Platformu üyeleri, karikatüre tepki gösterdi. Antalya, Kocaeli, Bartın, Karabük, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik, Muğla ve Isparta’daki bazı STK ve akademisyenler, çirkin karikatürü kınadı. Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, “Bu özgürlük değil ancak barbarlık olarak değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı.

Melun zihniyet!

Bitlis Eğitim Sağlık Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEST-DER) tarafından düzenlenen ve birçok STK ile siyasi partinin desteğiyle karikatüre tepki gösterildi. BEST-DER Başkanı Erdal Tunçtan, “Her fırsatta kinlerini açığa vurmaktan çekinmeyen bu melun zihniyet sahipleri, son olarak Özgür Gündem adlı gazetede, Peygamber Efendimizin (sav) ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ hadis-i şerifine atıfta bulunarak terbiyesizlik yapma hadsizliğinde bulundular” diye konuştu.

Hukuki işlem başlatacağız

Ağrı’da da Peygamber Sevdalıları Platformu üyeleri, karikatürü kınadı. Platform üyeleri adına açıklamayı okuyan Mustazaflar Cemiyeti Ağrı Şube Başkanı Şaban Gökhan, karikatürü yayımlayan gazetenin Fransa’daki İslam karşıtı yayınlar yapan Charlie Hebdo dergisinin Türkiye versiyonu olduğunu söyledi. Gökhan, söz konusu gazete hakkında gerekli hukuki işlemleri başlatacaklarını da kaydetti.
 

Charlie Hebdo mantığı
Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Edirne Şube Başkanı Mahmut Eroğlu, şunları söyledi: “Her insanın en değerli varlığı, aynı zamanda bir kadın olarak annelerimizi överek değerini vurgulayan Peygamber Efendimiz’i anlayamayan bir zihniyet, Efendimiz’in hadis-i şerifleriyle dalga geçmeye kalkışmıştır. Bu hakareti asla kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Bu Charlie Hebdo mantığının yerli versiyonunun da Müslüman halkımıza ne kadar Fransız kaldığının, bu toplumun dini değerlerinden ne kadar uzak olduğunun acı bir yansıması olan bu tür hezeyanlar, Müslüman halkımız tarafından asla kabul edilemez.”-Yenişafak