Afganistan’da Helikopter Düştü, 12 Türk Şehit

Olaylar
Afganistan’ın başkenti Kabil yakınlarında Türk askerlerini taşıyan helikopter, bir evin üzerine düştü. Kazada 12 Türk askeri şehit olurken, 4 Afgan sivil de hayatını kaybetti. Afganistanlı yetki...
EMOJİLE

Afganistan’ın başkenti Kabil yakınlarında Türk askerlerini taşıyan helikopter, bir evin üzerine düştü. Kazada 12 Türk askeri şehit olurken, 4 Afgan sivil de hayatını kaybetti.

Afganistanlı yetkililerinin Reuters’a verdiği bilgiye göre; kazada 12 Türk askerinin şehit olduğu öğrenildi. Helikopterin teknik bir arıza nedeniyle düştüğü belirtildi. Kaza esnasında Kabil’de açık bir hava vardı.

Uluslararası haber ajansı Reuters’a açıklama yapan bir Afgan yetkili, "Helikopter başkent Kabil’in Bagrami bölgesinde bir evin üzerine düştü. Teknik bir problemden dolayı düşen helikopterde 12 Türk askeri şehit oldu" dedi.

DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, helikopter kazası doğrulandı ancak şehit sayısının henüz net olmadığı belirtildi.

TÜRK KOMUTAN OLAY YERİNDE

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Kabil Bölge Komutanı ile büyükelçinin olay yerinde incelemelerde bulunduğunu söyledi.

NATO’nun Afganistan’daki misyonu ISAF çerçevesinde bu ülkede bin 800 Türk askeri görev yapıyor. Afganistan’da görev yapan Türk askerleri operasyona katılmayıp, sadece devriye görevi yapıyor. Afganistan’da NATO misyonunun görevi 2014’te son bulacak.

Ntvmsnbc