Afet malzemeleri 27 ilde depolanacak

Olaylar
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afetzedelerle afet bölgesine gönüllü giden sivil toplum kuruluşları ve görevli personelin zaruri ihtiyaçlarını karşılayacak çadır ve acil müd...
EMOJİLE

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), afetzedelerle afet bölgesine gönüllü giden sivil toplum kuruluşları ve görevli personelin zaruri ihtiyaçlarını karşılayacak çadır ve acil müdahale malzemelerinin depolanması amacıyla 27 ilde konteyner konuşlandıracak.

AFAD yetkililerinden alınan bilgiye göre, deprem kuşağında yer alan Türkiye’de, sel, heyelan, çığ, hortum,  teknolojik ve insan kaynaklı afetler de yaşanabiliyor. Bu nedenle ülkede afetlerden sonra barınma, sağlık ve iaşe ihtiyaçlarının karşılanması büyük önem taşıyor.

Bu kapsamda AFAD,  afetzedeler ile afet bölgesine arama kurtarma, sağlık, barınma ve sosyal gereksinimlerinin karşılanması için gönüllü giden sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum ve kuruluşlarından görevli personelin zaruri ihtiyaçlarını, kuracağı lojistik depolarla giderecek.

Bu amaçla, çadır ve acil müdahale malzemelerinin depolanması amacıyla 27 ilde konteyner konuşlandıracak.

Balıkesir ve Hatay’daki depoların tadilat ve tefrişat işlemleri yapılırken, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Manisa, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kırıkkale, Kocaeli, Muğla, Muş, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Van, Yalova’da yeni depolar kurulacak.

-“İller, bölgelerin afetselliği, ulaşım ve nüfusa göre belirlendi”

AFAD yetkilileri, depo kurulacak illerin, bölgelerin afetselliği ve ortalama yıllık hasar görebilirlik oranı, ulaşımla nüfus kıstasları dikkate alınarak belirlendiğini ifade etti.

Depoların yer seçimlerinin ise afette etkin ve hızlı müdahaleyi sağlayacak şekilde yapıldığını vurgulayan yetkililer, lojistik depolarla, hiçbir afetzede ile afet bölgesine çalışmaya giden personelin açıkta kalmamasının ve ihtiyaçların hızlı ve etkin karşılanmasının amaçlandığını kaydetti.

Lojistik depoların kurulması projesi için gerekli bütçenin Kalkınma Bakanlığınca onaylandığını bildiren yetkililer, depo kurma işinin yıl sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını belirtti.

AA