Af konusunda yeni gelişme: 10 bin kişiyi kapsıyor

Olaylar
Çocuğa cinsel istismar suçu adı altında açılan davalardan dolayı 4 bine yakın kişi, karısına tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı ve hapis yatıyor. Resmi nikâhla evlenen kadın, ailesinin, kendisinin r...
EMOJİLE

Çocuğa cinsel istismar suçu adı altında açılan davalardan dolayı 4 bine yakın kişi, karısına tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı ve hapis yatıyor. Resmi nikâhla evlenen kadın, ailesinin, kendisinin rızasıyla evlendiğini ve bu evlilikten çocuklarının olduğunu dile getirse de, mağdurlar 8 ila 16 yıla kadar ağır cezalarla karşılaştı.

AİLELER MİLLİ GAZETE’YE ANLATTI

3 çocuk annesi Özlem Doğualp, “2005 yılında eşimle severek isteyerek dini nikâhla evlendim. 2007 yılında ailelerin imzası ile resmi nikâhımız kıyıldı. Çok güzel sürdürdüğümüz bir evliliğimiz, mutlu yuvamız vardı. Bir gün bize bir kâğıt parçası geldi. İçini açıp okuduğumuzda eşime 8 yıl 4 ay hapis cezası verilmişti. 25 Nisan 2017 tarihinde eşim tutuklandı. Kızlarımın her akşam ‘Babam ne zaman gelecek’ sorularına, hep cevapsız kaldım. Eşim ne beni ne çocuklarımızı bir gün üzmedi, kötü davranmadı. Eşim bizi kimseye muhtaç etmedi. Ben ev hanımıydım. Şimdi ben halı yıkamaya, ev temizliğine gidiyorum. Biz bunları hak edecek ne yaptık? Sevdik, yuva kurduk. Eşim, benim tecavüzcüm değil. Ben eşimi seviyorum, bir an evvel bu hatadan dönülmesini sabırla bekliyorum” demişti.

Eşi Günay Küçük ile beraber babası ve kayınpederinin de tutuklandığını belirten Yeşim Küçük ise “Ailelerimiz bize sahip çıktı ve eşimle severek evlendik. 2012 yılında şikâyet edildik ve mahkemeye çıktık. O gün eşim serbest kaldı. 2017’de de bir anda tutukladılar. Bir başıma iki çocuğumla kaldım. Maddi imkânsızlıktan ve dışarıdaki sözlerden dolayı çocuğumu okula gönderemiyorum. Eşim, babam ve kayınpederim, biz yuva kurduk diye tecavüzcülerle beraber cezaevinde kalıyor. Bunca yuva yıkıldı, artık bir şeyler yapılsın” şeklinde konuşmuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ONAYLARSA YASAL DEĞİŞİKLİK OLACAK

“Erken yaşta evlilik” mağdurları için bir seferliğine af getirilmesi gündeme yeniden geldi. AKP’nin, diğer partilerle uzlaşması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylaması durumunda yasal değişiklik yapılacak.

2016 yılında, gündeme getirilen ve Meclis’e sunulan erken yaşta evliliklerle ilgili af düzenlemesi, muhalefetin itiraz etmesi nedeniyle gündemden kaldırılmıştı. Konunun yeniden gündeme gelmesi üzerine AKP’nin bu konuda bir adım atabileceği iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, AKP, diğer partilerin de destek vermesi ve Meclis’te bir uzlaşma sağlanması durumunda, erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaların affedilmesi için yasa teklifi getirecek. Teklifin yasalaşması durumunda, yaklaşık 10 bin kişinin af kapsamına gireceği belirtiliyor. AKP, yapacağı çalışmanın, Cumhurbaşkanının da onay vermesi durumunda, seçimlerden önce yasalaştırılabileceği ifade ediliyor.

“GERİYE DÖNÜK OLACAK, ÖZENDİRİCİ OLMAYACAK”

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, AKP kurmayları, getirilecek düzenlemenin ileriye dönük olarak “Erken yaşta evlilikleri özendirici” bir nitelikte olmayacağını, sadece geriye dönük oluşan mağduriyetlerin bir seferliğine giderilmesi amacını taşıyacağını belirtti.

Af teklifi yasalaşırsa, “Evliliklerini resmi olarak devam ettirenler” af kapsamına alınacak. Af kapsamına girmesi için, taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak devam etmesi şartı aranacak. Bu kriterlerin dışındakiler af kapsamına alınmayacak. Cebir, şiddet, tecavüz yoluyla veya zorla yaptırılan evlilikler bu düzenlemenin dışında tutulacak.