‘3 General’ Terfi Ettirilmeli Kararı

Olaylar
Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun, ”Bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptal...
EMOJİLE

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun, ”Bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali” istemini yerinde buldu.

 

Komutanlar, ”Yüksek Askeri Şura’nın 1-4 Ağustos 2010 tarihlerinde yaptığı toplantıda alınan ‘bir üst rütbeye terfi ettirilen general, amiral ve albaylar’ konulu 2010/04 numaralı kararında terfilerine karar verdiği, tüm YAŞ başkan ve üyelerince imzalandığı görülen terfi kararının kendileri yönünden uygulanmaması işleminin iptali” istemiyle dava açmışlardı.

 

Edinilen bilgiye göre, AYİM Daireler Kurulu’nda bugün saat 14.00’te yapılan görüşmede oybirliğiyle işlemin iptaline karar verildi.

 

Kararda idari işlemin tesis edildikleri tarih itibarıyla hukuki denetime tabii tutulabilecekleri hususu vurgulandı ve işlem tarihi itibarıyla terfi konusunda yasal bir engel bulunmadığı, terfi kararının tüm YAŞ başkan ve üyelerince şerh düşülmeksizin imzalandığı, bu imzalı kararın hukuken geçerli olduğu ifade edildi.

 

Tümgeneral Kaya, Jandarma Tümgeneral Helvacıoğlu ve Tuğamiral Gavremoğlu’nun haklarında devam eden soruşturma dolayısıyla Yüksek Askeri Şura kararları çerçevesinde bir üst rütbeye yükselmeleri uygun görülmemiş, komutanlar bulundukları rütbeleriyle yeni görevlerine vekaleten atanmışlardı.

 

İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 6 Ağustos 2010 tarihinde yakalama müzekkerelerinin kaldırılmasına karar vermesi üzerine, Genelkurmay Başkanlığı komutanların terfi ve atama kararnamelerini, 12 Ağustos 2010 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığına göndermişti.

Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığınca, ”Yeni bir kararname çıkarılmasına gerek görülmemesi” gerekçesiyle terfi kararnameleri imzalanmamıştı.

 

Bunun üzerine komutanlar tarafından AYİM’e, ”Bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali” için yürütmeyi durdurma istemli olarak 24 Ağustos 2010 tarihinde dava açılmıştı. AYİM, 27 Eylül 2010 tarihinde ”bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminde” yürütmenin durdurulması kararı vermişti.

 

AA