Türk Dizileri Dubai’de Yarışıyor

Medya
Dubai’de bulunan ve 1700 metrelik uzunluğuyla "dünyanın en uzun yatay binası" olarak bilinen Meydan otelinde 21 Mayısta düzenlenecek "Meydan Sultan Awards 2010-Türk Dizi Film Ödül...
EMOJİLE

Dubai’de bulunan ve 1700 metrelik uzunluğuyla "dünyanın en uzun yatay binası" olarak bilinen Meydan otelinde 21 Mayısta düzenlenecek "Meydan Sultan Awards 2010-Türk Dizi Film Ödülleri" törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören‘in de katılması bekleniyor.

700 kişinin izleyeceği töreni dolayısıyla, Türkiye’den çok sayıda dizi film yıldızı, manken, yönetmen ve gazeteci de Dubai’de ağırlanacak.

Sunuculuğunu, ünlü bir Türk dizi film yıldızının yapacağı geceye, Türk dizilerine büyük ilgi gösteren Orta Doğu ülkelerinin kraliyet ve emirlik ailelerinden de geniş katılım olacağı bekleniyor.

BayMirhan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Demirhan, Türk dizilerinin Orta Doğu ülkelerindeki popülaritesi dikkate alındığında, ödül töreninin Türkiye’nin tanıtımına da büyük yarar sağlayacağını ifade etti.

Demirhan, bu yıl ilk kez düzenlenecek ve daha sonra her yıl tekrarlanacak yarışma için, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinden seçilecek jüri üyelerinin, Arap ülkelerindeki TV kanallarında gösterilen Türk dizileri arasından belirledikleri adayları 17 dalda ödüllendireceğini bildirdi.

Ödüllere Kıvanç Tatlıtuğ, Songül Öden, Tuba Büyüküstün, Bülent İnal, Murat Yıldırım, Nurgül Yeşilçay gibi birçok sanatçının aday gösterilmesi bekleniyor.

Ödül töreninden önce yabancı film yapımcıları ve sektör profesyonelleriyle bir araya gelecek oyuncular hayranlarıyla da buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın da desteklediği ödül projesinin, Dubai’de Kültür Bakanı ve Dubai Emiri‘nin oğlu Şeyh Macid Bin Muhammed El Maktum, Meydan şirketinin başkanı Said Ettayer ve Meydan otelinin başkanı Abidin Nasraallah tarafından da desteklendiği belirtildi.

Türkiye ile Orta Doğu ülkeleri arasındaki siyasi ilişkilerin gelişmesiyle birlikte, Türk televizyon kanallarında yayımlanan çeşitli diziler, Cezayir, Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Katar, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi 20’den fazla Arap ülkesinde beğeniyle izleniyor.

Arap ülkelerinde 2006’dan bu yana yayımlanan Türk dizilerine, bölüm başına 2 bin-10 bin dolar arasında para ödendiği kaydedildi.