TRT Yeniden Atakta!

Medya
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Türkçe konuşan ülkelerin ortak televizyon kanalının 21 Mart’ta yayına başlayacağını söyledi. Şahin, söz konusu ...
EMOJİLE

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Türkçe konuşan ülkelerin ortak televizyon kanalının 21 Mart’ta yayına başlayacağını söyledi. Şahin, söz konusu televizyon kanalının Türkçe konuşan ülkeler arasında ilişkileri geliştirmeyi ve güçlen dirmeyi amaçladığını kaydetti.

Azerbaycan Türkçesinin Türkiye’de anlaşıldığını belirten Şahin, bu nedenle Azerice yayınların olduğu gibi yayımlanacağını, diğer ülkelerin programlarının ise Türkiye Türkçesine tercüme edilerek, alt yazıyla yayına verileceğini belirtti. TRT Genel Müdürü Şahin Mart ayında yayına girecek Türk dünyasına yönelik kanalın iki televizyon arasındaki işbirliğiyle gerçekleşeceğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Birlikte oluşturacağımız bu kanalın faaliyetleri gerçekten tarih nezdinde bizim ne kadar hayırlı bir iş yaptığımızı da ortaya koyacak. Gelecek nesiller birbirimizi anlama adına bize dua edecekler, bizi hayırla yad edecekler.”

4’ER SAAT YAYIN

Şahin, tüm Türk dili konuşan ülkelere eşit süre tanınacağını ve hazırladıkları haber ve programların içeriğine müdahale edilmeyeceğini bildirdi. Şahin, 24 saat faaliyet gösterecek bu kanalda her bir ülkeye 4 saat süre tanınacağını söyledi. Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili soruna da değinen Şahin, “Karabağ mevzusu her iki ülkenin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor” dedi.