STV’den ‘polis baskınında yapılacaklar’ listesi

Medya
Paralel yapının medya organlarında seçim sonrası panik başladı. Dershane düzenlemesi ve 17 Aralık darbe girişiminin medya üssü olan Samanyolu yayın grubunda çalışanların masalarına özel talimat notlar...
EMOJİLE

Paralel yapının medya organlarında seçim sonrası panik başladı. Dershane düzenlemesi ve 17 Aralık darbe girişiminin medya üssü olan Samanyolu yayın grubunda çalışanların masalarına özel talimat notları bırakıldı. Not kağıdında çalışanlardan işyerinde ve evlerinde olası bir polis aramasında yapılması gerekenleri içeren bilgilerin yer aldığı görüldü.

Haber10.com’de yer alan haberde 14 madde halinde hazırlanan klavuzun Samanyolu yayın grubu başkanı Hidayet Karaca tarafından hazırlatılıp personelin masasına bırakıldığı belirtildi. 

Personelin olası bir soruşturma ve arama sırasında, öncesinde ve sonrasında neler yapmaları gerektiği bir bir anlatılıyor. Paralel yapıya mensup savcı ve emniyet mensuplarının geçmişte uyguladıkları yöntemlerin burada tedbir olarak ifade edilmesi ise dikkat çekiyor.

Ayrıca çeşitli davalara konu olan soruşturmalar ve binlerce kişinin telefonlarını dinleyip sahte delil üretip insanların bilgisayar ve cep telefonlarına yüklemek gibi iddialara muhatap olan örgüt, aynı yönteme karşı çalışanlarını dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Evlerde burs ve kurban derisiyle ilgili herhangi bir belge bulundurulmaması uyarısı yapılması dikkat çekti. Samanyolu çalışanları bu sabah işe geldiğinde masalarında tedbir klavuzu ile karşılaşınca kısa süren bir şaşkınlık yaşadı. İşte Hidayet Karaca tarafından bu sabah tüm Samanyolu çalışanlarının masasına uyarı metni bıraktırıldı.

Edinilen bilgiye göre Samanyolu grubunda tasfiyeler de başladı. “Cemaat”le bağı olmayan isimlerin işten çıkarıldığı bu tasfiye için” kurumun küçülme kararı” gerekçesi öne sürüldü. Benzeri işlemlerin örgütün diğer bir yayın organı olan Zaman gazetesinde de başladığı gelen bilgiler arasında.