Sezen Aksu’yu Şaşırtan Talep

Medya
Yunan besteci Ioannis Karalis, şarkısının Sezen Aksu tarafından izinsiz okunduğu gerekçesiyle açtığı davada ısrarcı. Yunan besteci Sezen Aksu’dan 1 milyon euro tazminat istiyor. Minik Serçe̵...
EMOJİLE

Yunan besteci Ioannis Karalis, şarkısının Sezen Aksu tarafından izinsiz okunduğu gerekçesiyle açtığı davada ısrarcı.

Yunan besteci Sezen Aksu’dan 1 milyon euro tazminat istiyor. Minik Serçe’nin menajari ise "Hata bizim değil. 1 milyon euro’luk tazminat mı olur" dedi.

Meral Okay’ın sözlerini yazdığı, Sezen Aksu’nun seslendirdiği ‘Adı Bende Saklı’ şarkı Minik Serçe’nin başına dert oldu. Şarkının Yunan bestecisi Ioannis Karalis, "Benden izin almadan şarkımı seslendirdiler" diyerek açtığı 1 milyon euro’luk tazminatta ısrar ediyor. Minik Serçe’nin menajeri ise "Bu kadar büyük rakamlı bir tazminat mı olur" diyerek duruma isyan etti. Yılan hikayesine dönen dava 2003 yılında şöyle başladı. Karalis, "Şarkıma Türkçe söz yazıp, benden izinsiz iki albümde kullandılar" diyerek sanatçıya dava açtı. Karalis’i haklı bulan bilirkişi, Aksu’nun besteciye bir şarkı vermesini uygun gördü. Ancak yunan besteci bunu kabul etmedi ve 1 milyon euro istediğini söyledi.

ŞİRKET HATASI

Bugüne kadar yedi ‘bilirkişi’ raporunun hazırlandığı davanın sonuçlandığı ve Sezen Aksu’nun 1 milyon euro ödemeye mahkum olduğu iddialarını sanatçının menajeri Yaşar Gaga yalanladı. Gaga, "Dava henüz sonuçlanmadı. Bu işin mahkemeye getiren Universal Müzik şirketidir. Sezen Hanım’ın ‘Adı Bende Saklı’ şarkısının bulunduğu albümün kartonetinde besteci olarak ‘Ioannis Karalis’ yerine, başka bir isim yazılmış. Yani hata Sezen Aksu’nun değildir. Biz kimsenin hakkını elinden almadık. Böyle bir nedenden dolayı da bu kadar büyük tazminat verileceğini sanmıyorum" dedi.

Her zaman bestecilerin yanında oldu

Sezen Aksu’nun menajeri Yaşar Gaga, Yunanlı sanatçının hatanın müzik şirketinde olduğunu bir türlü kabul etmediğini söyledi. Gaga, "sezen hanım her zaman bestecilerin yanında olmuştur. Bu davada da her zaman iyi niyetini gösterdi. Gerçek bestecinin ismi kartonete yazılmadığı için kendisiini sorumlu tutup, üzülüyor" dedi.

ahaber.com