Medya

Nedir Bu Dizilerden Çektiğimiz!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 2009 yılının ilk 9 aylık dönemine ait şikayetlerini rapor etti. Buna göre izleyiciler en çok, dizi, yarışma ve reklamlardan şikayetçi. RTÜK, 444 1 178..

Nedir Bu Dizilerden Çektiğimiz!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 2009 yılının ilk 9 aylık dönemine ait şikayetlerini rapor etti. Buna göre izleyiciler en çok, dizi, yarışma ve reklamlardan şikayetçi.

RTÜK, 444 1 178 İletişim Merkezi’ne ve web sitesine 48 bin 601 izleyici başvurdu. RTÜK‘e yapılan şikâyetlerde yerli diziler yine başı çekti. Şikâyetlerin yüzde 20’sinin diziler, yüzde 13’ünün direnç yarışmaları, yüzde 10’unun reklam kuşakları, yüzde 9’unun eğlence programları, yüzde 6’sının güncel programlar, yüzde 6’sının haber bültenleri, yüzde 5’inin de yorum programları hakkında olduğu belirlendi.

Kurula ulaşan veriler incelendiğinde, izleyicilerin en çok ‘Çocukların ve Gençlerin Korunması‘ ve ‘Türk Aile Yapısına ve Ahlaka Aykırılık’ gerekçesiyle şikayetçi olduğu ortaya çıktı. Bu dönemde ‘Türk Aile Yapısına ve Ahlaka Aykırılık’ kriterine ilişkin olarak vatandaşlardan gelen şikâyetlerin yüzde 40’ı diziler hakkında gerçekleşti. ‘Çocukların ve Gençlerin Korunması’ kriteri hakkındaki şikâyetlerin yüzde 35’i de yine dizilere ilişkin oldu.

En çok rahatsız olunan dizinin ise çeşitli tartışmalarla medyada sıkça gündeme gelen ‘Aşk-ı Memnu’ olduğu belirtildi. ‘Aşk-ı Memnu’, diziler hakkındaki şikayetlerin yüzde 25’ini tek başına aldı. Bu diziyi ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ ve ‘Tek Türkiye’ takip etti. ‘Türk Aile Yapısına ve Ahlaka Aykırılık’ konulu kritere ilişkin olarak direnç yarışmaları da yüzde 24 oranında şikayet aldı. Direnç yarışmaları konusunda en fazla şikâyet 2 bin 304 bildirimle ‘Yemekteyiz’ programına geldi. RTÜK’e başvuran vatandaşlar, sadece reklam kuşaklarını değil, aynı zamanda özellikle diziler ve filmler içerisinde yayınlanan reklamları da eleştirdi. 

İzleyiciler en çok reklamların uzunluğundan ve müstehcenliğinden şikâyetçi oldular. Evlilik programları da en çok şikayet alan yayınlar arasında yer aldı. Haber bültenlerini eleştirenler ise siyasi parti propagandası ve taraflı yayıncılık yapıldığı gerekçesiyle RTÜK‘e şikâyetçi oldu.

Siz de böyle mi düşünüyorsunuz? Bu konudaki görüşlerinizi paylaşın!..

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL