Lost Bitti Tartışma Bitmedi!

Medya
Dünyanın en çok izlenen dizilerinden olan Lost, Amerika’da Pazar günü yayınlanan final bölümüyle sona erdi. Lost’un final bölümü için reklam ücreti en az dörde katlandı. Lost’u Ameri...
EMOJİLE

Dünyanın en çok izlenen dizilerinden olan Lost, Amerika’da Pazar günü yayınlanan final bölümüyle sona erdi.

Lost’un final bölümü için reklam ücreti en az dörde katlandı. Lost’u Amerika’da her hafta ortalama 12 milyon kişi izledi. Ancak Lost, zirve yaptığı dönemlerde, 20 milyon kişi tarafından izleniyordu.

Yine de dizinin finali, Amerika’da daha önce yayınlanan bazı televizyon dizileri kadar popüler olamadı. Örneğin ‘Seinfeld’in finalini, 76 milyon kişi izledi. Bu, Lost’un en çok izlendiği dönemdeki izleyici sayısının yaklaşık dört katına denk geliyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dizinin finaliyle ilgili yorumlar hızla artmakta…

Her şeye rağmen Lost, televizyon tarihinin en çok konuşulan dizilerinden oldu ve finali en çok merak edilen yapımlardandı. Şimdiyse, sona eren dizinin finali tartışılıyor. Bütün sorular cevaplandı mı, final tatmin etti mi?

İşte ekşisözlük’te dizinin finaliyle ilgili yapılan yorumlardan bazıları:

– Ulan koskaca 6 sezonun sonunda, yalnızca "Kate, Jack’e mi kalır, yoksa Sawyer’a mı?" sorusuna elle tutulur cevap verdi yapımcılar.

– Arkadaş ben şunu anladım 6 yıl sonunda. Meğersem her şey kabir azabı denen şeymiş. Jack’in babası da sevimli bir köpekmiş.

– Lost’u en iyi özetleyen atasözü: Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış.

– Az önce denedim, sezonları 4-5-6-1-2-3 sırasıyla izleyince tüm sırlar çözülüyor, hiçbir soru işareti kalmıyor.

– Lan senaristlerin bile kafasını yormadığı kadar kafa yorduk Lost için, haram zıkkım olsun, allahsızlar.

– Keşke son sezonu "diziden sıkılmayan yazarların, yönetmenlerin, prodüktörlerin ellerine bıraksaydınız be" diye ağladığım, son bölümüyle de 6. sezonun kötü gidişatını daha da kötü yapmış olan dizi.

– Hiç bir şey bittiği gerçeğini kabullenmek için yeterli gelmez, öyle bir saplantı ki! Bu dizinin benim açımdan en çekici kısmı, karakterlerin derinliğiydi. Kimse mükemmel değildi. Tıpkı senin benim gibi. En basiti Jack’in hayatı. İçini seni dışı beni yakar derler ya o hesap!

– 6 sezon bize dostluk, sevgi, aşk vermiş de haberimiz yokmuş. Adaya düşesim geldi. Herkes kardeş, herkes sevgi pıtırcığı. Hoş ne iz sürebilirim ne de öyle yamaçlardan, helkopterlerden denize atlayabilirim. Ama özendim işte.

– Bunca saçma sapan olaylar olmuşken bir dizinin altı sezonu boyunca, somut ve gerçek bir ‘son’ istemek çok tuhaf geliyor… Adada kutup ayıları, bi ton fizik saçması, paralel evrenler, astral seyahatler vs olurken, nası olur da mantıklı bir bitiş beklenebilir ki? Altı yıllık güzel bir hobimiz oldu dünyacak, sadece bir dizi yahu… bu kadar mı ‘arayış’ içindeymişiz de bu denli kuduruyoruz, hala teoriler üretip, ‘ama o ada ne ayaktı?’ diyoruz.

– Ona buna selamlarını çaktıktan sonra final bölümüyle herkese çakmış olan dizidir.

– Dünyanın en büyük sırlarını barındırmayan dizi. Bir iki insan evladı senaryo yazmıs, baktılar tutuyor heyecan unsurunu artırmak icin vermisler gazı, benim anlamadıgım nedir bu bitmeyen teorilerin sebebi?

Vay be gün gelecek Lost’ un bittiğini de görecekmişiz meğer… 6 senemi değil ama 3 senemi verdim ben bu diziye. Karakterleriyle aramda gönül bağı kurdum, her biten bölümün ardından sözlükte teorileri okudum, gece rüyalarımda Lost adasına düştüm, Lostielerle birlikte maceradan maceraya koştum. Ama her şeyin olduğu gibi bu efsanenin de bir sonu vardı ve bitti. Lost bitti…

– Jet motorlarının tek yönlü çalıştığını bilmeyen dizidir. yazıklar olsun 6 senelik emeğime.

– Neden ilk 4 sezonla zerre bağlantısı olmayan 2 sezon izledik biz sonra? Neden aldınız dizimizi elimizden paragöz senaristler? Hepsi yalan demek.

– Bitişiyle öylesine boşluğa düşürdü ki, sevenleri adına sormadan edemiyorum: Lost yayınlanmadan önce nasıl yaşıyorduk?

– Finali güzeldi, ne bekliyorsunuz ki diyenler olabilir, ancak kimse kusura bakmasın, Lost’u bu kadar çekici kılan gizemdi, sayılar, siyah duman, hatch, dharma, adada çocuk yapılamaması, heykelin ayakları… Kimse Lost’tan böyle bir final beklemiyordu, böyle pembe dizi gibi, romantik, bayık, daha önce milyon kere başka yapımlarda kullanılan klişe bir final yani…

– Ortaya saçma sapan sorular çıkar. Onu öldür, bunu döndür. Sonunda da hiçbir soruya cevap verme. İşte Lost budur.

– Finali tatmin edici olmaktan son derece uzak olsa da Süper Baba’dan sonra ilk kez finaliyle ağlatmış dizi olarak gönlümde taht kurdu. Ancak bunun kesinlikle ve kesinlikle final bölümüyle alakası yok zira 6 sezon diziye bağlamasıyla başardı. Dile kolay 6 yıl.

– Yahu ben bu diziyle ilgili her şeyi anladım da Hurley nasıl kilo vermiyor onu hiç anlamadım. Ulan gün boyu adanın bi yanından öbür yanına yürüyosun, yemek desen ormandan topladığın meyve sebzeden ibaret, hala dombilisin be Hurley.

– Final bölümünden sonra hayatımda kısa süreli bir boşluk ve haftaya yeni bir Lost bölümü izleyemeyecek olmanın üzüntüsü hakimdi.

– Tam bir hayalkırıklığı ile sonlanmış dizidir. Ne güzel dünya her bölüm birşey at ortaya insanları yıllarca kıvrandır dur, hiçbirini cevaplayama bir de üstüne saçmasapan bir final çek sonra neymiş efsane diziymiş. Kimse kusura bakmasın efsane oldu kestane.

– Altı sezondur bize ömür denen şeyin göz açıp kapayıncaya kadar geçeceğini anlatmaya çalışıyormuş.

– Öyle bir 6 sezonluk dizi olmuştur ki, ne ilk bölümünü izleyen, ne de son bölümünü izleyen hiçbir şey anlamamıştır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme