Karikatür Dergisinden İslam’a Ağır Hakaret!

Eskişehir’de Tepebaşı Belediyesi’nin açtığı resim sergisinde, dini değerlere yapılan saldırının ardından, haftalık mizah dergisi Uykusuz da Kur’an ayetleri ve kelime-i şehadet’i alaya alan bir karikatüre imza attı.

İslâm dininin değerleriyle dalga geçilen karikatürde, ölüm döşeğinde olan yaşlı birinin son nefesinde kelime-i şehadet getirmek istemesi dergide alay malzemesi olarak kullanıldı. Karikatürde, çocuklarıyla son defa helalleşen baba, kelime-i şehadet’i getirmek istiyor. Ancak karikatürde kelime-i şehadet’in nasıl getirileceğini unutan babaya, çocukları hatırlatmaya çalışıyor. Ancak karikatürdeki ifadeler, hem Kur’an ayetlerini hem de kelime-i şehadet’le alay edildiğin gösteriyor.

Ayet-el Kürsi’yi, ‘Ayet-el Turşi’, İhlas suresinin bir ayetini ise karikatürcü futbolcu ismiyle özdeşleştiriyor. Sosyal paylaşım ortamında paylaşılan karikatüre ise bazı kullanıcılar tepkilerini yorumlarıyla gösterirken, bir kısım üyeler de karikatürü destekler şekilde yorumlar yaptığı dikkatlerden kaçmıyor.

Cihan